Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ilijana Jotova: Është përgjegjësia jonë të kthejmë në Bullgari fëmijët e bullgarëve anembanë botës

Foto: president.bg

Në lidhje me Ditën e Bullgarëve të Besarabisë, që bie më 29 tetor, Nënpresidentja Ilijana Jotova u takua në Presidencë me përfaqësues të Shoqatës “Rodoljubec” - një shoqëri kulturore dhe arsimore për marrëdhëniet me bullgarët besarabianë dhe tavrianë. Nënpresidentja përgëzoi bullgarët e Besarabisë me rastin e festës së tyre, duke theksuar se gjatë historisë së tyre të lavdishme dhe tragjike ata e ruajtën vetëdijen dhe gjuhën bullgare. “Është përgjegjësia jonë që të bëjmë ashtu që trashëgimtarët e tyre të zgjedhin të zhvillohen në vendlindjen e tyre stërgjyshore”, tha Jotova.

Nga Shoqata “Rodoljubec” ishin pyetjet lidhur me shkollimin e studentëve të huaj me origjinë bullgare në universitetet bullgare. U diskutua edhe zhvillimi i të vetmit institucion bullgar të arsimit të lartë jashtë vendit - Universiteti i Taraklisë “Grigorij Cambllak”.


Më shumë nga rubrika

Doracakë elektronikë do të ndihmojnë mësimin në shkollat bullgare jashtë shtetit

Shkolla të larta në Bullgari krijuan doracakë elektronikë mësimor të gjuhës bullgare, historisë dhe gjeografisë për nxënësit dhe mësuesit nga shkollat bullgare jashtë shtetit. Materialet u demonstruan dhe u diskutuan gjatë Forumit të Dytë..

botuar më 21-12-07 5.52.MD

I ftojmë Krishtlindjet në jetën tonë të përditshme

Një yll prej 80 centimetrash shkëlqeu në majë të Pemës së Krishtlindjes në qendër të Sofjes . Pema halore është e gjallë dhe e lartë 13 metra dhe e zbukurojnë mbi 10 000 drita, flokë bore dhe topa. Dy drerë të mëdhenj të ndezur kanë "gjetur strehë" nën..

botuar më 21-12-07 7.05.PD

Dita e Bankierëve do të jetë një festë e përbashkët nëse dimë të menaxhojmë financat tona personale

Sipas legjendës, Shën Nikolla, përveçse mbron peshkatarët dhe marinarët, është edhe shenjtori mbrojtës i bankierëve. Gjatë vitit 1992 Shoqata e Bankave Tregtare dhe Banka Popullore Bullgare rivendosën traditën 45-vjeçare të festimit të Ditës së..

botuar më 21-12-06 12.19.MD
Подкасти от БНР