Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fisnikëruan dhe siguruan zonën përreth muzeut “Hani Këkrinsko”

Foto: lovech.bg

“Ky muze është jo vetëm një monument i kulturës dhe një objekt shumë i vlefshëm historik - ai është zemra dhe shpirti i fshatit tonë” në këtë mënyrë banuesit e fshatit Këkrina rreth qytetin Lloveç, motivojnë iniciativën e tyre për gjallërimin e qendrës të vendbanimit të vet. Projekti është i paracaktuar për të përmirësuar dhe siguruar zonën rreth muzeut “Hani Këkrinsko” dhe rezultati  është tanimë në dukje. Qendra e fshatit piktoresk në Stara Pllanina ka fituar një pamje më tërheqëse në sajë të gjelbërimit të ri dhe infrastrukturës së modernizuar, në pritje të akoma më shumë turistëve.

Rikujtojmë se në fshatin Këkrina gjendet një nga muzetë e parë, kushtuar revolucionarit bullgar Vasill Levski. Bëhet fjalë për të ashtuquajturin “Han Këkrinsko”, i cili ka strehuar revolucionarë të njohur dhe luftëtarë për çlirimin e Bullgarisë nga Sundimi Osman.

Në mëngjesin ogurzi të 27 dhjetorit 1872, në këtë vend kapin Vasill Levskin-Apostullin e Lirisë. Sot në oborrin e “Hanit Këkrinsko” mund të shikohet një gardh i ngritur i ngjashëm me atë që Levski u përpoq ta hidhte, që të shpëtojë nga zaptit turk. Fare afër gjendet dhe monumenti i heroit të pavdekshëm.  Është bërë një restaurim i plotë i hanit. 

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Ka për t’u realizuar Ekspozita Turistike Ndërkombëtare “Pushime dhe SPA Expo”

“Kthimi në normalitet” është në fokus të Ekspozitës Turistike Ndërkombëtare “Pushime dhe SPA Expo”, e cila do të mbahet në datat 24 dhe 25 shkurt 2022 në “Inter Expo Center” të kryeqytetit. Ministria e Turizmit ende pranon aplikime për pjesëmarrjen..

botuar më 22-01-24 12.17.MD

Kuadro nga Rodopet Lindore i ftojnë shikuesit e Euronews të njihen me Bullgarinë

Rodopet Lindore zënë një vend qendror në një film reklamues për natyrën e egër të Bullgarisë, xhiruar nga Euronews TV. Në video personazhet kryesore janë dreri, shkaba, bizoni. Pamjet e xhiruara do të transmetohen si një serial, i porositur nga..

botuar më 22-01-22 10.05.PD

Veliko Tërnovo prezanton trashëgiminë e tij kulturore dhe historike në një ekspozitë në Madrid

Trashëgimia e pasur kulturore dhe historike dhe potenciali turistik i qytetit Veliko Tërnovos prezantohen në ekspozitën më të madhe të specializuar në Spanjë - FITUR, njofton qendra për shtypin e bashkisë së qytetit. Në forumin që fillon më 19..

botuar më 22-01-19 1.14.MD
Подкасти от БНР