Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sonja Jonçeva është ambasadore kombëtare e UNICEF-it në Bullgari

Sonja Jonçeva
Foto: BGNES

Sopranoja me famë botërore Sonja Jonçeva u bë avokate për të drejtat e fëmijëve. Këngëtarja e talentuar e operës është ambasadorja e re kombëtare e vullnetit të mirë të UNICEF-it në Bullgari.

“Unë jam rritur në Bullgari dhe kam një përkushtim të fortë personal ndaj fëmijëve në vendlindje. Do të doja t'u tregoja atyre se ëndrrat mund të realizohen vërtet nëse besojnë në to dhe nëse ndjekin rrugën e tyre vazhdimisht”, tha Jonçeva.

"Me angazhimin e saj të fortë ndaj fëmijëve që kanë nevojë për arsimim më të mirë, akses në shërbime, mbështetje për shëndetin psikik, mbrojtje nga dhuna dhe reduktimi i varfërisë, Sonja është një luftëtare e fortë në arritjen e qëllimeve të UNICEF-it," tha Christina de Brown - përfaqësuesja e UNICEF-it në Bullgari.


Më shumë nga rubrika

Ukraina vazhdon të përparojë në territoret e pushtuara nga Rusia

Forcat ukrainase thyen mbrojtjen ruse në rajonin Herson. Sipas raporteve ruse, ata pushtuan fshatin Dudçani në bregun e djathtë të lumit Dnieper dhe do të përpiqen të avancojnë drejt Berisllav dhe Novaja Kahovka. Njësitë ukrainase po përparojnë në..

botuar më 22-10-04 10.22.PD

9 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

1339 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 1160 nga një ditë më parë. 58 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 15.8 për qind e 8467 testeve të kryera ishin pozitive,..

botuar më 22-10-04 8.59.PD

Parashikimi i motit për 4 tetorin 2022

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 7 deri në 12°, në Sofje rreth 7°. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, ndërsa në vende të izoluara do të ketë vetëm reshje të dobëta shiu. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 15..

botuar më 22-10-03 8.35.MD