Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të marrë pjesë me një duet në Festivalin e Këngës Eurovision për fëmijë në Paris

Foto: arkiv personal

Konkursi do të zhvillohet më 19 dhjetor të këtij viti nën titullin “Imagine” (Përfytyroje). Pas një ndërprerjeje 5 vjeçare, vendi ynë kthehet në forumin prestigjioz ndërkombëtar dhe do të prezantohet nga Denisllava Dimitrova dhe Martin Stojanov me këngën Voice of Love -“Zëri i dashurisë”. Këngëtarët e rinj punojnë bashkë prej rreth 4 vjetëve në Studion për pop dhe rok këngëtarë pranë Qendrës së Rinisë në qytetin Dobriç. Ata kanë paraqitje të shumta të përbashkëta, kurse prezantimi i tyre i suksesshëm u sjellë suksese në konkurse dhe festivale kombëtare dhe ndërkombëtare.

Denisllava e cila është 12 vjeçe merret me këndim që nga mosha 6 vjeçe, kurse pasioni i saj tjetër është baleti modern. Partneri i saj  Martini 13 vjeçar, përveçse këndon në bullgarisht, italisht, rusisht dhe anglisht, luan në piano dhe tanimë kompozon.

Kjo do të jetë pjesëmarrja e gjashtë e Bullgarisë në “Eurovisionin për Fëmijë” ku gjatë vitit 2015 vendi ynë ishte mikpritës i talenteve muzikore nga Evropa. Pritet prezantimi zyrtar i këngës Voice of Love në Televizionin Kombëtar Bullgar. Le t’u urojmë sukses shpresave tona të reja!

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Le të fluturojmë me G.R.A.S.

Grupi G.R.A.S. është themeluar në fund të vitit 2004 nga ish-anëtarët e formacionit të njohur muzikor Fandango. Emri është shkurtim i emrave të anëtarëve: Georgi Rusev - bas, vokal, Rosen Senovski - kitara, tastierë (i cili ishte në grup deri në..

botuar më 22-01-19 11.29.PD

Sofja është sfondi i videoklipit të këngës "Jetë në riparim"

Petko Sllavov është kompozitor, basist, kitarist. Në fillim të vitit 2014 në tregun muzikor bullgar doli albumi i tij i parë solo - "Shënimet e të dashuruarit të fundit", i cili përfshin 10 këngë dhe mund të dëgjohet në Spotify, ITunes, si dhe në..

botuar më 22-01-17 10.10.PD
Elena Nikollaj

Në Gjenovë u inaugurua një pllakë përkujtimore e këngëtares së madhe të operës Elena Nikollaj

Në qytetin italian të Gjenovas u zbulua një pllaka përkujtimore e këngëtares së njohur bullgare të operës - mezzo-sopranos Elena Nikollaj. Nisma është e Konsullatës sonë të Përgjithshme në Milano. Pllaka e Elena Nikollaj, e lindur si Stojanka..

botuar më 22-01-14 4.18.MD
Подкасти от БНР