Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov mbetet në top 30-shen e tenisit botëror

Grigor Dimitrov
Foto: tennis.bg

Grigor Dimitrov e përfundoi vitin 2021 në vendin e 28-të në renditjen botërore të tenistëve në klasifikimin ATP. Kjo do të thotë se bullgari për të nëntin vit radhazi mbetet në top 30-shen e tenisit botëror. Në të njëjtën kohë, ky është pozicioni më i ulët i raketës sonë të parë që nga viti 2015, kur ishte përsëri №28. Renditja më e lartë e Dimitrov është vendi i tretë pas titullit të finales së ATP-së në vitin 2017. Sezonin e kaluar Grigor përfundoi në vendin e nëntëmbëdhjetë.

Dimitër Kuzmanov humbi tri vende dhe është i 184-ti. Bullgarët e mbetur ndër 500 të parët në renditjen ATP janë Adrian Andreev - i 337-ti dhe Aleksandër Lazarov i 462-ti.

Serbi Novak Gjokoviç përfundoi kryesues në vitin e shtatë rekord.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov me fitoren e dytë në Roland Garros

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov mundi hungarezin Fabian Marozhan me 6:0, 6:3, 6:4 në raundin e dytë të Roland Garros. Gjatë gjithë ndeshjes ai dominoi kundërshtarin e tij. Në raundin e tretë të Kampionatit të Hapur të Francës Grigor..

botuar më 24-05-30 6.49.MD

Kryeministri i Nepalit dekoroi alpinisten bullgare Sillvija Azdreeva, e cila u ngjit në Everest

Bullgarja Sillvija Azdreeva , e cila u ngjit në Everest më 15 maj 2022, mori një njohje të madhe për arritjen e saj, duke u dekoruar personalisht nga Kryeministri i Nepalit. "Në një ceremoni solemne, pata mundësinë e rrallë të merrja personalisht..

botuar më 24-05-29 6.24.MD

Presidenti diskutoi në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar për kandidaturën e Sofjes për organizimin e Olimpiadës për të rinj

Ne e vlerësojmë shumë gatishmërinë e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar për të mbështetur përpjekjet dhe ambicien e Bullgarisë për të pritur Olimpiadën Dimërore të të Rinjve. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev në një takim me presidentin e Komitetit..

botuar më 24-05-28 8.26.PD