Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një film i ri tregon për alpinistin Bojan Petrov dhe rrugën e tij drejt majës

Premiera bullgare e filmit "Unë jam këtu përsëri" vjen më 29 nëntor në programin e "Kinomania 21". Filmi tregon përpjekjen e alpinistit të njohur bullgar Bojan Petrov për t'u ngjitur në Shisha Pangma, e cila doli të ishte maja e fundit në karrierën e alpinistit. Pikërisht aty Bojani u zhduk dhe megjithë operacionin e paprecedentë të shpëtimit në pranverën e vitit 2019, ai nuk u gjet.

Filmi tashmë ka fituar një çmim për film më të mirë kërkimor dhe aventuror në edicionin e 69-të të festivalit kinematografik City of Bolzano Golden Gentian Prize në Trento të Italisë. Është prezantuar edhe në festivale ndërkombëtare në Gjermani, Spanjë, Çeki, Rumani dhe Danimarkë. “Ky film është shumë i veçantë për mua. Ai u jep mundësi më shumë njerëzve për ta prekur atë që ishte babai im”, thotë vajza e alpinistit - Teja Petrova.


Më shumë nga rubrika

Fotografia e Minko Mihajllovit

Fotografi bullgare do të shfaqen në zemër të Romës

Globalizimi, identiteti, dialogu dhe toleranca ndërkulturore, bukuria e natyrës, fytyrat dhe emocionet njerëzore - të gjitha këto pasqyrojnë 25 fotografitë e këndeve anembanë botës, të realizuara nga bullgarë të ndryshëm dhe të përfshira në ekspozitën..

botuar më 22-01-29 6.05.PD

Një hartë interaktive paraqet gjellë të shijshme në një dialekt autentik bullgar

Se si zbulohen dialektet bullgare përmes gjellëve të stërgjysheve tona ose anasjelltas, mund të mësojmë nëse "shfletojmë" " Hartën interaktive të kuzhinës në territorin e gjuhës bullgare " të Institutit të Gjuhës Bullgare pranë Akademisë Bullgare..

botuar më 22-01-26 7.15.PD

Gjashtë lagje të kryeqytetit në fokusin e serisë “5 minuta Sofja”

Seria e filmave të shkurtër dokumentarë, kushtuar historisë  së kryeqytetit, filloi sezonin e vet të nëntë. Në vazhdim të 6 javëve, prodhimi filmik i Kamen Vodeniçerovit  “5 minuta Sofja” i njeh spektatorët me historinë e disave prej lagjeve..

botuar më 22-01-24 7.15.PD
Подкасти от БНР