Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja pret nga Shkupi garanci të qarta për fqinjësi të mirë

Ministri Stoev
Foto: mfa.bg

Ministri i Jashtëm Svetllan Stoev zhvilloi bisedime dypalëshe me komisionerin e zgjerimit të BE, Olivér Várhelyi dhe homologun e tij spanjoll, José Bueno. Në Barcelonë, në forumet rajonale Unioni për Mesdheun dhe takimi i BE-së dhe vendeve partnere të Fqinjësisë Jugore, u shkëmbyen mendime për mundësinë e fillimit të negociatave për anëtarësim të Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE.

Stoev theksoi përpjekjet proaktive të Sofjes për zgjidhjen e çështjeve të hapura me Shkupin për të garantuar të drejtat e qytetarëve maqedonas me identitet bullgar dhe zbatimin e Traktatit të Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit të vitit 2017. Presim garanci të qarta nga Republika e Maqedonisë së Veriut, theksoi Ministri.

Më shumë nga rubrika

Në bujqësinë bullgare me sukses aplikohen teknologjitë për të thithur karbonin në tokë

Në kultivimin e drithërave dhe kulturave industriale në Bullgari po aplikohen gjithnjë e më me sukses teknologjitë për të thithur karbonin në tokë. Sipas Zëvendësministrit të Bujqësisë Momçill Nekov, i cili po merr pjesë në Forumin Botëror të Ushqimit..

botuar më 22-01-28 8.10.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën në mëngjes temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 6 deri në minus 1 gradë, në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore deri në minus 9, në Sofje rreth minus 6 gradë. Gjatë ditës do të fryjë erë mesatare nga perëndimi e..

botuar më 22-01-28 7.50.MD

Kirill Petkov u takua me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së

Kryeministri Kirill Petkov u takua me ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian. Biseda ishte me iniciativën e Ambasadores së Francës në Bullgari Florence Robin, vendi i së cilës mban presidencën e BE-së. Këtë e njoftoi shërbimi për shtyp..

botuar më 22-01-28 7.37.MD
Подкасти от БНР