Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përqindja e infeksioneve të reja Covid po rritet

Foto: ЕPA/BGNES

2681 janë rastet e reja me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. 81% e të infektuarve rishtazi nuk janë vaksinuar. 10 për qind e 26 864 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Përqindja e mostrave pozitive u rrit me më shumë se 2 për qind krahasuar me të martën.

Të sëmurët aktivë të regjistruar janë 105 119. 724 janë të sapo shtruarit në spital. 85.36% e tyre nuk janë vaksinuar. Gjithsej 6470 pacientë janë shtruar në spital. 717 janë në terapi intensive.

128 persona kanë vdekur në 24 orët e fundit me Covid të konfirmuar. 89% e tyre nuk janë vaksinuar. 2557 janë shëruar.

Të martën janë dhënë 19 536 vaksina. Me imunizim të dyfishtë janë 1 772 220 veta. Me një dozë të tretë janë 99 302 persona.

Më shumë nga rubrika

Çifti presidencial Rumen Radev dhe Ilijana Jotova morën detyrën për mandatin e dytë

Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova morën sot detyrën për mandatin e tyre të dytë, me një ceremoni zyrtare në sheshin para Katedrales Patriarkale “Shën Aleksandër Nevski”. Tradicionalisht, që nga viti 1997, kur..

botuar më 22-01-22 12.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën në zonat veriore dhe lindore me erë mesatare deri në të fortë veriperëndimore do të vazhdojë të pushtojë të ftohtin. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 8 deri në minus 3 gradë, në lugina deri në minus 12 gradë. Gjatë ditës..

botuar më 22-01-21 8.25.MD

Bullgaria ndryshon vlefshmërinë e certifikatës së gjelbër për vaksinim

Certifikata e gjelbër për kursin e kryer të vaksinimit do të jetë e vlefshme për 9 muaj. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 shkurt dhe do të skadojë pas dozës së fundit. Ndryshimi është për shkak të një vendimi të Komisionit Evropian më 21 dhjetor të..

rinovuar më 22-01-21 7.16.MD
Подкасти от БНР