Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nedjallka Simeonova – fëmija-mrekulli që fitoi famë botërore

120 vjet nga lindja e violinistes virtuoze

Foto: library-haskovo.org

Më 2 dhjetor shënohen 120 vjet nga lindja e violinistes së madhe bullgare Nedjallka Simeonova. Ajo lindi në vitin 1901 në qytetin Haskovo. Koncerti i saj i parë para publikut ishte në një moshë shumë të hershme, ndërsa turneu i saj i parë jashtë shtetit ishte në Shtetet e Bashkuara, kur ajo ishte 12 vjeç. Jashtë vendit, Nedjallka Simeonova pati një sukses të madh, duke e quajtur një fëmijë-mrekulli. Të ardhurat nga koncertet e ndihmuan familjen e saj për ta dërguar në Dresden, ku mësonte te pedagogët më të mirë.

Pasi u kthye në Bullgari, Nedjallka Simeonova vazhdoi të jepte koncerte, si në vend, ashtu dhe jashtë. Muzikantja e talentuar ishte koncertmjeshtre e Orkestrës së Radios dhe jepte mësime në Akademinë Kombëtare të Muzikës. Sot në vendlindjen e saj, Haskovo, po zhvillohet një konkurs ndërkombëtar i violinës me emrin e saj.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Dashuria fatale – një frymëzim për krijimin e këngës “Everything to Nothing”

Jean Mar është një artist bullgar i cili ka fituar popullaritet në Zvicër, ku ka jetuar vitet e fundit. Aty ai debutoi në radio me këngën e tij “Love is”, e cila prej katër vitesh vazhdon të transmetohet nga radiot lokale, e ndjekur nga “Hold On”,..

botuar më 22-01-24 9.49.PD

Le të fluturojmë me G.R.A.S.

Grupi G.R.A.S. është themeluar në fund të vitit 2004 nga ish-anëtarët e formacionit të njohur muzikor Fandango. Emri është shkurtim i emrave të anëtarëve: Georgi Rusev - bas, vokal, Rosen Senovski - kitara, tastierë (i cili ishte në grup deri në..

botuar më 22-01-19 11.29.PD

Sofja është sfondi i videoklipit të këngës "Jetë në riparim"

Petko Sllavov është kompozitor, basist, kitarist. Në fillim të vitit 2014 në tregun muzikor bullgar doli albumi i tij i parë solo - "Shënimet e të dashuruarit të fundit", i cili përfshin 10 këngë dhe mund të dëgjohet në Spotify, ITunes, si dhe në..

botuar më 22-01-17 10.10.PD
Подкасти от БНР