Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këngë për Nënën e Zotit, Krishtin e vogël dhe Pemën e Zotit

Foto: arkiv

Sipas zakoneve popullore, në prag të Krishtlindjeve zjarri në oxhak nuk duhet të shuhet. Ndërsa Pema e Krishtlindjes, pema që vendoset në vatër, pritet në mëngjes para darkës rituale. Burrat zgjedhin një pemë të shëndoshë që jep shumë fruta dhe gjatë prerjes kujdesen që të mos e prek tokën. Më pas pema merret në shtëpi. Në oborr ai që e sjell pyet: “A e madhëroni Zotin e Ri?”, dhe nikoqirët përgjigjen: “Po e madhërojmë! Po e madhërojmë! Mirë se vini!”

Pas kësaj interpretohen këngë rituale që shoqërojnë shenjtërimin e pemës – e lyejnë atë me vaj të shenjtëruar në kishë, hapin një vrimë në skajin e trashë dhe vendosin vaj, temjan dhe verë, pastaj vendosin një pykë druri dhe e mbështjellin me pëlhurë të pastër prej liri, ose kërpi.

Në të gjitha këngët e interpretuara në këtë ditë gjithmonë është i pranishëm imazhi i pemës në degët e së cilës do të zbresë Zoti i Ri. Disa prej tyre tregojnë edhe për rritjen e mrekullueshme të “Pemës së lartë të Zotit”, e cila mban me majën e saj qiellin blu.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Ljubo Kirov me një koncert mbresëlënës në Londër

Pak ditë më parë (më 22 maj) Ljubo Kirov dha një koncert në sallën e famshme Troxy në Londër. “Ljubo bëri një shfaqje muzikore të nivelit botëror. Për më shumë se dy orë publiku këndoi me të këngët e albumit të tij të ri “Më puth” , si dhe hitet..

botuar më 22-05-26 1.14.MD

Festojmë 130 vjet nga krijimi i himnit "Ec, o popull i rilindur”

Dita e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, dita e alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe e letërsisë sllave 24 maj, nuk është vetëm një festë zyrtare për vendin tonë. Kjo është ndoshta festa më e dashur dhe me siguri festa që..

rinovuar më 22-05-24 12.34.MD

Tradita dhe moderniteti në programin "Javët Muzikore të Sofjes - 2022"

“ Festivali i margaritarëve klasikë, zbulimeve muzikore, traditës dhe rinisë… Mbi njëqind evente me pjesëmarrës nga 17 vende në gjashtë “Javë Muzikore të Sofjes” . Bëhet fjalë për forumin më të vjetër muzikor të Sofjes. Edicioni i tij i pesëdhjetë..

botuar më 22-05-23 1.16.MD