Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pazari “Një libër për shpresën” mbledh fonde për viktimat e dhunës

Foto: Nezabravka Kirova

Në qytetin Silistra pranë lumit të Danubit u shitën më shumë se 400 libra në një pazar bamirësie në mbështetje të viktimave të dhunës në familje dhe trafikimit të qenieve njerëzore. Veprat letrare janë dhuruar nga qytetarë të Silistrës disa ditë para pazarit, madje disa prej tyre janë të reja, të blera enkas për iniciativën. Rreth 1600 euro janë mbledhur në vetëm dy ditë, tha korrespondenti i BNR. Pazari “Një libër për shpresën” mbahet për të tretin vit radhazi, duke mbledhur gjithsej 1800 euro në dy edicionet e para.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD