Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

15 vjet Bullgaria në Bashkimin Evropian

Foto: arkiv

Me ardhjen e Vitit të Ri 2022 fillon viti i 15-të i anëtarësimit të plotë të Bullgarisë në Bashkimin Evropian. Duke iu drejtuar kombit, Kryeministri Kirill Petkov vuri në dukje se ka ardhur koha që Bullgaria të luajë një rol aktiv dhe konstruktiv në zhvillimin e Bashkimit. "Ne nuk duhet të jemi më në periferi. Duhet të jemi një motor, një anëtar që përdor në mënyrën më të mirë potencialin e vet intelektual për zhvillimin e vendit të tij, gjë që më pas të kontribuojë për zhvillimin e të gjithë Bashkimit Evropian. Si qeveri, detyra jonë është të bëjmë kështu qe zëri i Bullgarisë të dëgjohet”, tha Petkov.

Organizata Evropiane për Kërkime Bërthamore (CERN) ishte struktura e parë evropiane që pranoi vendin tonë si anëtar të plotë në vitin 1999.

Më shumë nga rubrika

Pse alfabeti cirilik është “alfabeti i paqes” për bullgarët në Hamburg

Festivali i Shkronjave do të mbledhë për të dytin vit radhazi shumë bullgarë që jetojnë në Gjermani. Nisma është e një grupi bashkatdhetarësh në Hamburg. Njerëzit me rrënjë bullgare në këtë qendër industriale të Gjermanisë janë të bashkuar në..

botuar më 22-05-24 10.25.PD

Në moshën 60-vjeçare, treni për fëmijë në Kërxhali mbetet një atraksion i preferuar në qytet

Një nga emblemat e qytetit të Kërxhalit – treni për fëmijë në Parkun Prostor, do të niset sërish në itinerarin e vet pas një pauze dyvjeçare për shkak të pandemisë. Kjo është hekurudha e parë për fëmijë në Bullgari, e ndërtuar më 5 shtator..

botuar më 22-05-22 10.15.PD
Hauptkanal, Papenburg

Një festë e sllavëve organizohet nga bashkatdhetarët tanë në Papenburg

Për herë të parë komuniteti bullgar në shtetin federal gjerman të Saksonisë së Poshtme do të festojë së bashku 24 majin - Ditën e Vëllezërve të Shenjtë Kiril dhe Metodi, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe të letërsisë sllave...

botuar më 22-05-22 7.15.PD