Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

144 vjet nga çlirimi i Sofjes

Foto: BGNES

Kryeqyteti bullgar feston 144 vjetorin e çlirimit nga sundimi osman. Në kishën “Shën e Diela” u mbajt një lutje falënderimi në kujtim të ushtarëve të vrarë. Procesioni tradicional liturgjik deri në Monumentin e Mbretit Aleksandër II u mbajt nën tingujt e kambanave të tempujve të kryeqytetit.

“Po shprehim mirënjohjen tonë për të gjithë ushtarët rusë, ukrainas, rumunë, finlandezë dhe serbë dhe natyrisht vullnetarët bullgarë që vdiqën për çlirimin e qytetit. Falënderojmë edhe konsujt e huaj të Austrisë, Francës dhe Italisë, të cilët e shpëtuan qytetin tonë dhe Sofja nuk u dogj siç u urdhërua”, tha kryebashkiakja e Sofjes, Jordanka Fandëkova.


Më shumë nga rubrika

Kisha „Shën e Diela“

Lipsanet e Shenjtorëve Kirill dhe Metodij priten në Sofje më 23 maj

Lipsanet e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij po mbërrijnë në Sofje nga Manastiri Esfigmen i Malit të Shenjtë për adhurim mbarë popullor, njoftoi Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare. Ato do të ekspozohen në kishën “Shën e Diela” nga..

botuar më 22-05-22 11.45.PD
Vëllezërit e Shenjtë Kirill dhe Metodij

Lipsanet e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij mbërrijnë në Sofje

Lipsanet e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij po mbërrijnë në Sofje për adhurim kombëtar, njoftoi Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare. Reliktet do të ekspozohen në Kishën “Shën e Diela” nga data 23 deri më 25 maj. Lipsanet do..

botuar më 22-05-17 5.02.MD

Liria, fisnikëria, përkushtimi – simbolet e fshehura të heronjve në fshatin Petriç

Në fund të prillit dhe në fillim të majit ne, bullgarët, kujtojmë vrullin e mahnitshëm për liri të heronjve të Kryengritjes së Prillit të vitit 1876 .  Ne kemi folur shumë herë për veprën e kryengritësve të prillit, madje na duket se kjo temë..

botuar më 22-05-14 7.05.PD