Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

174 vjet nga lindja e poetit dhe revolucionarit të madh bullgar Hristo Botev

| rinovuar më 22-01-06 11.06.PD
Foto: arkiv

Më 6 janar Bullgaria feston ditëlindjen e heroit kombëtar, poetit dhe revolucionarit të madh Hristo Botev. I lindur në Kallofer në vitin 1848, ai emigroi në Vllahi për shkak të dashurisë së tij për lirinë. Punon si përpunues teksti në gazetën “Dunavska Zora” (“Agimi i Danubit”), udhëton nga qyteti në qytet, në vitin 1872 afër Bukureshtit jeton përkohësisht me udhëheqësin revolucionar Vasill Levski.

Redakton dhe boton organin e ri të lëvizjes nacionalçlirimtare gazetën “Zname” (“Flamuri”) dhe në vitin 1875, së bashku me Stefan Stambollovin, botojnë përmbledhjen e njohur poetike “Këngë dhe poema”.

Në mbështetje të Kryengritjes së Prillit gjatë vitit 1876, Botevi organizoi një çetë dhe u bë vojvoda e saj. Ai sundoi anijen “Radecki” dhe bashkë me kryengritësit zbarkuan në bregun bullgar të Danubit.

Vdiq për lirinë e Bullgarisë në majën Okollçica.

Një vit para heroizmit të tij, në një letër drejtuar një miku, poeti dhe gazetari shkroi: "Këtë të diel mbeta i uritur për dy ditë, dhe tashmë kam një shtypshkronjë..... Jam gati për qëllimin (çlirimin e Bullgarisë), do të përdorë të gjitha mjetet e frikshme, përveç poshtërsisë dhe gënjeshtrës sepse para së gjithash duhet të jemi njerëz, pastaj bullgarë dhe patriotë”.

Më shumë nga rubrika

Vëllezërit e Shenjtë Kirill dhe Metodij

Lipsanet e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij mbërrijnë në Sofje

Lipsanet e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij po mbërrijnë në Sofje për adhurim kombëtar, njoftoi Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare. Reliktet do të ekspozohen në Kishën “Shën e Diela” nga data 23 deri më 25 maj. Lipsanet do..

botuar më 22-05-17 5.02.MD

Liria, fisnikëria, përkushtimi – simbolet e fshehura të heronjve në fshatin Petriç

Në fund të prillit dhe në fillim të majit ne, bullgarët, kujtojmë vrullin e mahnitshëm për liri të heronjve të Kryengritjes së Prillit të vitit 1876 .  Ne kemi folur shumë herë për veprën e kryengritësve të prillit, madje na duket se kjo temë..

botuar më 22-05-14 7.05.PD

Thesari i Artë i Vëllçitrënit është i mbuluar në mistere

Shkëlqimi i tij ka ndriçuar sallat dhe muzetë më prestigjioze në botë. Thesari i Art i Vëllçitrënit, një nga monumentet më madhështore të artit trak, nuk pushon së udhëtuari nga kontinenti në kontinent dhe të ngjallë admirim me punimin e tij të..

botuar më 22-05-08 10.35.PD