Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Studentë nga qyteti Veliko Tërnovo prezantojnë Bullgarinë në një udhërrëfyes fotografik nëpërmjet kujtimeve personale

Foto: Universiteti “Shenjtor Kirill dhe Metodij”

Studentë nga Specialiteti “Turizëm” në Universitetin “Shenjtor Kirill dhe Metodij” në qytetin Veliko Tërnovo prezantuan edicionin e dytë të udhërrëfyesit fotografik “Njihuni me Bullgarinë me ne”. Ai përfshin objekte dhe vende të njohura ose pak të njohura turistike nga Bullgaria. Ideja lindi në kohën e pandemisë, ndërsa udhërrëfyesi u krijua si një projekt njohës. Qëllimi është të prezantohen objekte dhe vende të frekuentuara nga studentët dhe të shoqëruara me fotografi të tyre, të cilat pasqyrojnë përshtypjet dhe përjetimet e tyre personale. Botimi mund të shikohet në faqen Facebook të studentëve nga Specialiteti “Turizëm” pranë Fakultetit Ekonomik të Universitetit të Veliko Tërnovos. Krahas kësaj udhërrëfyesi fotografik ka për qellim të motivojë studentët të cilët shfaqin interes kryesisht në fushën e fotografisë dhe njohjes së vendeve të reja. Që prej disa vitesh katedra ofron mundësi me orientim shkencor dhe praktik, organizon konferenca shkencore, punishte arsimore, seminare etj.

Përpilues: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Varna dhe vendpushimet përreth janë gati të arrijnë rekordet e vitit para pandemisë 2019

Ata që punojnë në industrinë turistike në rajonin e Varnës po përgatiten që tani për sezonin e verës. Duke gjykuar nga rezervimet paraprake, ka një shans për të arritur më në fund nivelet rekord për sektorin në vitin 2019, mësojmë nga një intervistë me..

botuar më 24-02-29 7.25.PD

Ishulli Shën Anastasia tashmë pret turistët në një kishëz nënujore

Atraksioni më i ri në rajonin e qytetit tonë të Detit të Zi Burgas është një kishëz nënujore pranë ishullit Shën Anastasia. Kishëza u zhyt në janar dhe ndodhet në një thellësi prej rreth 15 metrash, raportoi euronewsbulgaria. Ajo është rreth 3..

botuar më 24-02-28 6.25.PD

Bullgaria pret turistë të rinj nga Hungaria

Bullgaria është ftuar si mysafir ekskluziv në ekspozitën ndërkombëtare të udhëtimit TRAVEL+ në Budapest. Kjo është ngjarja më e rëndësishme në Hungari me një fokus të drejtpërdrejtë turistik, duke paraqitur ofertat më të fundit dhe më interesante..

botuar më 24-02-22 1.25.MD