Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aeroporti i Plovdivit mirëpret gjithnjë e më shumë pasagjerë

Aeroporti i Plovdivit
Foto: plovdivairport.com

Në fund të vitit 2021, numri i fluturimeve të kryera nga Aeroporti i Plovdivit u rrit nga 3 në 12 në javë. Këtë e bëri të ditur drejtori ekzekutiv Pllamen Spasov për BNR Plovdiv. Që nga nëntori i vitit të kaluar, aeroporti ka kryer fluturime me kosto të ulët nga Wizz Air dhe Ryanair deri në aeroportet Stansted dhe Luton të Londrës, si dhe deri në Dortmund dhe Memmingen të Munihut. Të dielën ka edhe fluturime çarter për në Belfast. Në dhjetor, numri i të dhënave të përpunuara të udhëtarëve që kanë kaluar përmes Aeroportit të Plovdivit ka qenë 12 117, që është një rritje shumë serioze e fluksit, tha Spasov.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën para mesditës në Bullgarinë Perëndimore, ndërsa pasdite në pjesën qendrore të vendit, do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu dhe bubullima. Do të ketë edhe breshër. Do të vazhdojë të jetë e ngrohtë me temperatura maksimale..

botuar më 22-05-27 8.35.MD

Tashmë tre ditë zjarrfikësit janë duke shuar zjarre në pjesët e larta të Parkut Natyror të Rillës

Pajisjet janë duke depërtuar nëpër borë pranë shtëpisë malore "Maqedonia" për t'i arritur zjarret në pjesët e larta në malin Rilla. Zjarri përfshiu 37 hektarë në një lartësi prej 1800 metrash mbi nivelin e detit. 80 zjarrfikës dhe punonjës..

rinovuar më 22-05-27 7.04.MD

Respektimi i të drejtave të bullgarëve maqedonas është një parakusht kyç për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria pret që bullgarët në Maqedoninë e Veriut të regjistrohen në kushte të barabarta me kombësitë e tjera në Kushtetutën e vendit. Këtë e tha kreu i shtetit Rumen Radev në një bisedë telefonike me të dërguarin special të Mbretërisë së Bashkuar..

botuar më 22-05-27 6.27.MD