Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tempulli i Mrekullive në Mellnik

Foto: arkiv

Kisha e Rilindjes “Shën Antoni i Madh” në qytetin më të vogël bullgar Mellnik është e vetmja në vendin tonë që mban emrin e shenjtorit, të cilin e nderojmë më 17 janar. “Bazilika njënefëshe është ndërtuar në vitin 1846. Ajo është djegur pjesërisht, por nuk është shkatërruar kurrë plotësisht”, tha për Radio Bullgarinë At Nikollaj nga Mellniku. Brendësia e kishës - ikonostasi, mobilimi dhe tavani i pikturuar, janë krijuar sipas karakteristikave të Shkollës Artistike të Mellnikut dhe i japin kësaj shtëpie shpirtërore një vend të denjë ndër monumentet e kulturës me rëndësi kombëtare.

Natën e 16-17 janarit, tempulli mbushet me besimtarë që luten gjithë natën për shpëtim dhe shërim. Sipas At Nikollës, "engjëjt dhe kerubinët në mure u japin shpirtrave të humbur forcën dhe sigurinë që u nevojitet".

Pse kisha në rezervatin kulturor-historik “Mellnik” ka fuqi mrekullibërëse, do ta mësoni nga botimi Tempulli i çudirave “Shën Andoni i Madh” në Mellnik", nga koleksioni i Radio Bullgarisë.

Përpiloi: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Vesella MançevaПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

45 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar Georgi Ivanov

Më 10 prill pasdite tre avionë do të fluturojnë mbi qytetin Lloveç për të dërguar një përshëndetje ajrore me rastin e 45 vjetorit të fluturimit të kozmonautit të parë bullgar. Në datën e sotme në vitin 1979, në anijen kozmike “Sojuz 33” u krye..

botuar më 24-04-10 6.05.PD
Nënë Kadire nga Gora

Te nashencit në Gorën e Kukësit (VIDEO)

Midis maleve të Sharrit, Korabit dhe Koritnikut ndodhet rajoni historiko-gjeografik i Gorës, popullsia e të cilit e quan veten "torbeshë", "bullgarë", "nashenci"... Sot kufiri verilindor i Shqipërisë e ndan Gorën në dy pjesë - në lindje, në të..

botuar më 24-03-29 1.10.MD

Fillojnë të Dyzetat e Shenjta

Sot fillon Kreshma e Madhe, më e gjata në kalendarin e Kishës Ortodokse. Javët e para dhe të fundit janë një agjërim i rreptë dhe përveç ushqimeve shtazore dhe qumështore, të cilat janë të përjashtuara gjatë gjithë periudhës së agjërimit, nuk..

botuar më 24-03-18 9.56.PD