Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shpresa e re e patinazhit me shpejtësi lavdëron Bullgarinë në një sërë kampionatesh

Ljubomir Kallçev dhe Evgenija Radanova
Foto: bgolympic.org

Ljubomir Kallçev fitoi medaljen e argjendtë dhe atë të bronztë në Kampionatin Evropian të Patinazhit me Shpejtësi në Hungari. Trajner i tij është nënkampionia e dyfishtë olimpike Evgenija Radanova. I riu e zbuloi këtë sport olimpik rastësisht kur ishte në klasën e dytë dhe shfaqi dëshirë për të mësuar të bëjë patinazh në akull. Deri atëherë, sportet në akull për të ishin të kufizuara në hokej dhe patinazh artistik. Medaljet e para të kampionatit i fitoi vetëm 3 vjet pasi filloi stërvitjet.

Në tetor 2021, Kallçev fitoi një medalje të artë në kategorinë e të rinjve të Kupës Evropiane të Sfidës së Patinazhit të Shpejtësisë në Pistë të Shkurtra në Poloni. Pak ditë më parë, ai fitoi medaljen e argjendtë dhe të bronzit në Kupën Evropiane të Patinazhit të Shpejtë në Pistë të Shkurtra në kryeqytetin hungarez, Budapest. Ljubomir Kallçev në mars e presin dy sfida serioze - Kampionati Botëror për të Rinj në Poloni dhe Kampionati Botëror për meshkuj dhe femra në Montreal (Kanada).

I urojmë suksese nga zemra!

Përpilues: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Boksierja Sevda Asenova (majtas)

Boksierja Sevda Asenova fitoi medalje të bronztë në Kampionatin Botëror

Boksierja bullgare Sevda Asenova fitoi një medalje bronzi në Kampionatin Botëror të Boksit për femra në Stamboll. Sportistja jonë kombëtare 37-vjeçare pësoi një lëndim në brinjë në mesin e raundit të parë të ndeshjes gjysmëfinale në kategorinë 48..

botuar më 22-05-18 4.22.MD
Dimitër Kuzmanov

Dimitër Kuzmanov një hap larg skemës kryesore të turneut Roland Garros

Një fitore e ndan tenistin bullgar Dimitër Kuzmanov nga hyrja në skemën kryesore të Kampionatit të Hapur të Francës Roland Garros. Sot ai fitoi ndeshjen e tij të dytë kualifikuese, duke mposhtur Flavio Coboli të Italisë me rezultatin 6:3, 3:6,..

botuar më 22-05-18 3.18.MD

Bullgarja Sillvija Azdreeva u ngjit në majën Everest

Bullgarja Sillvija Azdreeva nga qyteti Petriç shkeli në majën më të lartë të planetit Everest në një ekspeditë të udhëhequr nga nepalezi Nirmall Purxha, i cili u bë i njohur botërisht për rekordin e tij në ngjitjen më të shpejtë të 14 majave..

botuar më 22-05-16 8.16.MD