Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fëmijët nga 12 deri në 18 vjeç nga “zona e kuqe” do të hyjnë në Bullgari vetëm me një test PCR

Foto: arkiv

Nga e mërkura, 19 janar, fëmijët e moshës 12 deri në 18 vjeç që vijnë nga një vend i përfshirë në "zonën e kuqe" do të mund të hyjnë në Bullgari pasi paraqitin një test PCR negativ të kryer deri në 72 orë para hyrjes së tyre. Kjo duhet të vërtetohet nga një certifikatë e vlefshme digjitale Covid e BE-së, ose me një dokument ekuivalent,thuhet në një urdhër të Ministres së Shëndetësisë Prof. Asena Serbezova nga sot, 14 janar.

Nëse nuk paraqesin një dokument të tillë, fëmijët e moshës 12 deri në 18 vjeç vendosen në karantinë 10-ditore. Ajo mund të ndërpritet nëse personi kryen një test PCR jo më herët se 72 orë pas mbërritjes në vend.

Ministria e Shëndetësisë rikujton se deri më tani fëmijët nga 12 deri në 18 vjeç, si dhe të rriturit që vinin nga "zona e kuqe", kur hynin në Bullgari duhej paraqitur një rezultat negativ të testit, së bashku me një dokument për vaksinim ose sëmundje të kaluar.

Për fëmijët nën moshën 12 vjeç, pavarësisht nga zona nga vijnë nuk kërkohet dokument për Covid-19.

Nga data 19 janar përditësohet gjithashtu lista e shteteve për nga zonat e ngjyrave. “Zona e kuqe” përfshin Austrinë, Maqedoninë Veriore, Serbinë, Turqinë, Hungarinë, Luksemburgun, Izraelin, Kuvajtin, Grenadën, Grenlandën, Katarin, Bahreinin, Libanin dhe Guajanën.


Më shumë nga rubrika

Një ekspozitë tregon për bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI

Ekspozita “Bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI” hapet sot, 1 mars në orën 15:30 në galerinë “Qershia e vjetër” në fshatin Razhdavica të rrethit të Kjustendilit. Fokusi është në të kaluarën dhe të tashmen e bullgarëve, të cilët..

botuar më 24-03-01 5.05.PD

Parashikimi i motit për 1 marsin 2024

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°. në Sofje 6°. Në shumë rajone të Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, në malet mbi 1800 metra borë. Në shumicën e zonave reshjet do të jenë të..

botuar më 24-02-29 7.30.MD

Presioni i emigrantëve në kufirin bullgaro-turk është nën kontroll

Një rënie prej afro 80% e numrit të shtetasve që kanë bërë provë të kalojnë ilegalisht kufirin bullgaro-turk është regjistruar këtë vit krahasuar me vitin e kaluar. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës në Bullgari të Hans Leijtens, drejtor ekzekutiv i..

botuar më 24-02-29 4.46.MD