Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Le të fluturojmë me G.R.A.S.

Foto: Facebook/GRASBAND

Grupi G.R.A.S. është themeluar në fund të vitit 2004 nga ish-anëtarët e formacionit të njohur muzikor Fandango. Emri është shkurtim i emrave të anëtarëve: Georgi Rusev - bas, vokal, Rosen Senovski - kitara, tastierë (i cili ishte në grup deri në vitin 2008), Atanas Millarov - bateri, Svetosllav Mihajllov - kitarë, vokal.

Në vitin 2007, G.R.A.S. filloi të punojë me Stefka Emillovën (Stef), sot vokaliste kryesore e grupit. “Outspoken”, albumi i tyre debutues, doli në tregun muzikor në vitin 2010.

Aktualisht kënga “Po fluturoj” e G.R.A.S. është pothuajse në krye të renditjes javore muzikore të Radios Kombëtare Bullgare për muzikën pop dhe rock bullgare.

Muzika e "Po fluturoj" është e Svetosllav Mihajllovit, ai është edhe autor i aranzhimit. Teksti është i Stefka Emillovës.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Me “Dy puthje” e më shumë këngë të reja Georgi Hristov feston 40 vjetorin në skenë

Këtë vit Georgi Hristov, një nga zërat më të bukur të muzikës pop bullgare, feston 40 vjet në skenë - një kohë e mbushur me suksese, çmime, koncerte në disa kontinente, rreth 20 albume. Në muajin mars, këngëtari i njohur bëri një turne..

botuar më 22-05-20 11.24.PD

Për njeri tjetrin

Këngëtari i ri Atanas Kateliev së fundi prezantoi videon e këngës “Për njeri tjetrin”. Ajo është nga albumi i tij i parë që doli në tregun muzikor në vitin 2021. Atanas në fakt për nga arsimi është inxhinier - ai u diplomua për automatizim, dhe..

botuar më 22-05-18 12.45.MD

Maestro Najden Todorov: Njeriu kudo mund të krijojë çudira

Filarmonia e Sofjes do të mbajë një koncert në sallën e Vjenës Musikverein. Në programin e Orkestrës Simfonike Kombëtare nën drejtimin e dirigjentit Najden Todorov është suita groteske  “Xha Ganjo” nga klasiku bullgar  Veselin Stojanov dhe..

botuar më 22-05-17 9.24.PD