Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

¼ janë të sapoinfektuarit gjatë 24 orëve të fundit nga më shumë se 41 000 analiza të kryera

Foto: EPA/BGNES

10 160 janë të sapoinfektuarit me Covid në vend gjatë 24 orëve të fundit, ose 1021 raste më pak se një ditë më parë. 77.5% e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 24,5% e 41 433 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i të sëmurëve aktivë është rritur në 179 301. Numri i pacientëve të saporegjistruar në spitale është 572. 83.4% e tyre nuk janë të vaksinuar. Gjithsej 5208 pacientë janë shtruar në spital. 542 janë në terapi intensive. Në 24 orët e fundit kanë vdekur 93 persona me Covid të konfirmuar. 88 prej tyre nuk janë vaksinuar. Që nga fillimi i pandemisë, viktimat e virusit janë 32 431 persona. 861 veta janë shëruar. Të mërkurën janë dhënë 19 321 vaksina. 1 970 165 persona kanë përfunduar imunizimin. Me një dozë përforcuese janë 541 337 veta.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit per 18 majin

Një front i ftohtë do të kalojë në vend. Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet 15 gradë. Gjatë ditës në shumë vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Ka kushte për reshje të konsiderueshme lokale..

botuar më 22-05-17 8.35.MD

Medalje të arta për Bullgarinë nga Olimpiada Evropiane në Shkenca Eksperimentale

Nxënësit në klasat e 10-ta dhe të 11-ta në Gjimnazin Kombëtar të Shkencave Natyrore dhe Matematikës dhe në Gjimnazin Matematikor të Sofjes fituan tri medalje të arta në Olimpiadën Evropiane të Shkencave Eksperimentale në Hradec Králové, Republika..

botuar më 22-05-17 8.01.MD
Dragomir Zakov

Detajet për ndihmën e Bullgarisë për Ukrainën janë duke u sqaruar

Ministri i Mbrojtjes Dragomir Zakov diskutoi me homologun e tij italian Lorenzo Guerini nevojën e sigurimit të përkohshëm të gjuajtësve për Forcat Ajrore Bullgare deri në mbërritjen e aeroplanëve të porositur F-16. Këtë e bëri të ditur ministri..

botuar më 22-05-17 7.42.MD