Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ylli i "Lludogorec" Kirill Despodov është Futbollisti i Vitit në Bullgari

Kirill Despodov
Foto: BGNES

Kirill Despodov u shpall Futbollisti i Vitit në Bullgari për vitin 2021. Sulmuesi i “Lludogorec” fitoi çmimin për herë të dytë në karrierën e tij në konkurrencën e Martin Kamburovit (Beroe) dhe Georgi Jomovit (CSKA). Despodov shënoi 203 pikë, përpara Kamburovit me 156 dhe Jomovit me 72 pikë në ceremoninë e 61-të, e cila u mbajt në mënyrë virtuale për shkak të pandemisë së koronavirusit. Një çmim special mori Martin Kamburov, i cili theu rekordin e Martin Zhekovit prej 253 golave për më shumë gola të shënuar në elitën e futbollit bullgar.

Futbollistja e vitit është Simona Petkova nga klubi zviceran "Young Boys", e cila fitoi në konkurrencën e Evdokija Popadinovës nga skuadra italiane "Napoli" dhe Liljana Kostova e cila luan në skuadrën polake "Czarni Sosnowiec".


Më shumë nga rubrika

Boksierja Sevda Asenova (majtas)

Boksierja Sevda Asenova fitoi medalje të bronztë në Kampionatin Botëror

Boksierja bullgare Sevda Asenova fitoi një medalje bronzi në Kampionatin Botëror të Boksit për femra në Stamboll. Sportistja jonë kombëtare 37-vjeçare pësoi një lëndim në brinjë në mesin e raundit të parë të ndeshjes gjysmëfinale në kategorinë 48..

botuar më 22-05-18 4.22.MD
Dimitër Kuzmanov

Dimitër Kuzmanov një hap larg skemës kryesore të turneut Roland Garros

Një fitore e ndan tenistin bullgar Dimitër Kuzmanov nga hyrja në skemën kryesore të Kampionatit të Hapur të Francës Roland Garros. Sot ai fitoi ndeshjen e tij të dytë kualifikuese, duke mposhtur Flavio Coboli të Italisë me rezultatin 6:3, 3:6,..

botuar më 22-05-18 3.18.MD

Bullgarja Sillvija Azdreeva u ngjit në majën Everest

Bullgarja Sillvija Azdreeva nga qyteti Petriç shkeli në majën më të lartë të planetit Everest në një ekspeditë të udhëhequr nga nepalezi Nirmall Purxha, i cili u bë i njohur botërisht për rekordin e tij në ngjitjen më të shpejtë të 14 majave..

botuar më 22-05-16 8.16.MD