Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shtrëngojnë masat kundër pandemisë së Covid-19

Dr. Angell Kunçev
Foto: BGNES

Autoritetet shëndetësore po diskutojnë shtrëngimin e masave anti-epidemike në disa zona, tha Kryeinspektori i Shëndetësisë Angell Kunçev. Komiteti Kombëtar Pandemik po monitoron gjendjen dinamike në Sofje, rrethin e Sofjes, Plovdiv, Bllagoevgrad, Pernik dhe Stara Zagora, ku sëmundshmëria është më e larta. Masat e reja do të nënshkruhen më 21 janar.

Propozohet që në kryeqytet të ulet deri në 50% kapaciteti i vendeve të rëndësishme për shëndetin publik, restoranteve dhe lokaleve argëtuese. Koha e punës do të kufizohet deri në orën 22.00 dhe qasja do të jetë vetëm me një certifikatë të gjelbër. Propozohet që nxënësit pas klasës së 4-të të mësojnë përsëri në distancë deri në fund të pushimeve të tyre mes dy semestrave, ose të mësohet sipas parimit të rotacionit.

Bllagoevgrad, Burgas, rrethi i Sofjes, Pernik, Vidin, Stara Zagora dhe Plovdiv janë rrethet me sëmundshmërinë më të lartë, ku pritet edhe vendosja e masave.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit per 18 majin

Një front i ftohtë do të kalojë në vend. Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet 15 gradë. Gjatë ditës në shumë vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Ka kushte për reshje të konsiderueshme lokale..

botuar më 22-05-17 8.35.MD

Medalje të arta për Bullgarinë nga Olimpiada Evropiane në Shkenca Eksperimentale

Nxënësit në klasat e 10-ta dhe të 11-ta në Gjimnazin Kombëtar të Shkencave Natyrore dhe Matematikës dhe në Gjimnazin Matematikor të Sofjes fituan tri medalje të arta në Olimpiadën Evropiane të Shkencave Eksperimentale në Hradec Králové, Republika..

botuar më 22-05-17 8.01.MD
Dragomir Zakov

Detajet për ndihmën e Bullgarisë për Ukrainën janë duke u sqaruar

Ministri i Mbrojtjes Dragomir Zakov diskutoi me homologun e tij italian Lorenzo Guerini nevojën e sigurimit të përkohshëm të gjuajtësve për Forcat Ajrore Bullgare deri në mbërritjen e aeroplanëve të porositur F-16. Këtë e bëri të ditur ministri..

botuar më 22-05-17 7.42.MD