Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Çdo i pesti njeri i testuar për Covid rezulton pozitiv

Foto: arkiv

2847 janë rastet e reja me koronavirus në vend në 24 orët e fundit, 6630 ishte numri i tyre një ditë më parë. 77% e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. Më shumë se 21% e 13 268 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i pacientëve aktivë të regjistruar u rrit me 542 duke arritur 202 421 veta. Të sapopranuarit në spitale janë 207. Prej tyre 84 për qind janë të paimunizuar. Janë shtruar 5309 pacientë. 550 janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit, 28 persona me Covid-19 kanë humbur jetën. Të gjithë të vdekurit nuk kanë pasur imunizimin e plotë. 1376 persona janë regjistruar të shëruar.

Të dielën u dhanë vetëm 1 938 vaksina. Kursin e plotë të vaksinimit e kanë kryer 1 976 308 persona. 569 133 kanë marrë dozë përforcuese.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD