Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dashuria fatale – një frymëzim për krijimin e këngës “Everything to Nothing”

Foto: Facebook/jrmarinoff

Jean Mar është një artist bullgar i cili ka fituar popullaritet në Zvicër, ku ka jetuar vitet e fundit. Aty ai debutoi në radio me këngën e tij “Love is”, e cila prej katër vitesh vazhdon të transmetohet nga radiot lokale, e ndjekur nga “Hold On”, e cila gjithashtu gëzon një sukses. Kënga e tij e re quhet “Everything to Nothing” dhe është në duet me Maria Marinova (MAKAYA), e cila arriti në gjysmëfinalet e "Zëri i Bullgarisë".

Kënga është frymëzuar nga përvojat personale të muzikantit dhe nga humbja e një dashurie. “Është një dashuri që më ndryshoi plotësisht” – thotë këngëtari.

Jean Mar është autor i tekstit dhe muzikës, ndërsa aranzhimi është bërë së bashku me Krasi Todorov dhe Tasho Kolev. Kënga prej muajsh është në Top 20 të Radios Kombëtare Bullgare.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Festojmë 130 vjet nga krijimi i himnit "Ec, o popull i rilindur”

Dita e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, dita e alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe e letërsisë sllave 24 maj, nuk është vetëm një festë zyrtare për vendin tonë. Kjo është ndoshta festa më e dashur dhe me siguri festa që..

rinovuar më 22-05-24 12.34.MD

Tradita dhe moderniteti në programin "Javët Muzikore të Sofjes - 2022"

“ Festivali i margaritarëve klasikë, zbulimeve muzikore, traditës dhe rinisë… Mbi njëqind evente me pjesëmarrës nga 17 vende në gjashtë “Javë Muzikore të Sofjes” . Bëhet fjalë për forumin më të vjetër muzikor të Sofjes. Edicioni i tij i pesëdhjetë..

botuar më 22-05-23 1.16.MD

Me “Dy puthje” e më shumë këngë të reja Georgi Hristov feston 40 vjetorin në skenë

Këtë vit Georgi Hristov, një nga zërat më të bukur të muzikës pop bullgare, feston 40 vjet në skenë - një kohë e mbushur me suksese, çmime, koncerte në disa kontinente, rreth 20 albume. Në muajin mars, këngëtari i njohur bëri një turne..

botuar më 22-05-20 11.24.PD