Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pritet që vala e Omikronit të ulet në pranverë

Foto: arkiv

Një përqindje shumë e ulët e të infektuarve me shtamin Omikron shtrohen në spital dhe pacientët me Covid të rëndë janë shumë pak, tha Prof. Todor Kantarxhiev, këshilltar shëndetësor në Bashkinë e Sofjes dhe ish-drejtor i Qendrës Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare, transmetoi BNR.

Në vend ka prova të sigurta që sëmundja kalon më lehtë. Këtë e ripohon edhe numri më i ulët i të shtruarve në spital, tha profesori.

“Deri në fund të pranverës do të kemi një ulje të konsideruar të rasteve dhe verën situata do të qetësohet”, parashikon shkencëtari. Sistemi shëndetësor do të jetë në gjendje të kufizojë përhapjen e sëmundshmërisë në vjeshtë. Masat nuk duhet të jenë shumë strikte, por duhet të merren me kohë, bëri konkluzionin Kantarxhiev.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 25 majin

Gjatë natës së 24 duke u gdhirë 25 maj mbi Bullgarinë Perëndimore shiu do të pushojë dhe retë do të çahen e do të pakësohen. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave dhe në disa vende reshje të dobëta..

botuar më 22-05-24 7.20.MD

Nënpresidentja festoi 24 majin me bullgarët e Bosilegradit

Bullgarët në Bosilegradin të Serbisë po kërkojnë ndihmë nga autoritetet bullgare për të zgjidhur problemet e tyre. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës së Nënpresidentes Ilijana Jotova në Bosilegrad. Atje ajo mori pjesë në festimin e 24 majit, njoftoi..

botuar më 22-05-24 6.39.MD

KE përsëri bëri thirrje për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Komisioni Evropian përsëriti thirrjen e tij ndaj Këshillit të Bashkimit Evropian që të vendosë për pranimin e Bullgarisë, Rumanisë dhe Kroacisë në zonën Shengen. Komisioni konsideron se të tre vendet plotësojnë kriteret e nevojshme. Kështu thuhet..

botuar më 22-05-24 5.36.MD