Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri nuk pret që kriza të përshkallëzohet

Kirill Petkov
Foto: BGNES

Anijet dhe avionët që vijnë nga Spanja dhe Holanda në Bullgari nuk janë dërguar për shkak të situatës së jashtëzakonshme, por janë pjesë e misionit Airpolising, për të cilën u arrit marrëveshje që në vitin 2016, deklaroi Kryeministri Kirill Petkov. "Natyrisht që tensioni po rritet, por nuk mendoj se do të arrihet në luftë." Këtë e tha Kryeministri Kirill Petkov me rastin e mbledhjes së Këshillit të Sigurisë të thirrur nga qeveria.

“Ne do të jemi një partner dhe aleat konstruktiv në NATO dhe BE, që të mund tëbashkëpunojmë në mënyrën më të mirë me aleatët tanë, por le të kemi idenë e qartë se vendimet që merren janë bazuar në shërbimet bullgare të sigurisë. Jam i sigurt se vendimet që marrim do të mbrojnë interesin kombëtar bullgar," shpjegoi Kryeministri.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 majin

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet - 14 gradë. Gjatë ditës moti do të jetë me diell. Pasdite do të ketë vranësira vende-vende në Bullgarinë Lindore dhe në zonat malore do të ketë reshje shiu dhe..

botuar më 22-05-25 8.35.MD

Infrastruktura lejon diversifikimin energjetik të Bullgarisë dhe Ballkanit

“Mund të jemi optimistë për dekadën e ardhshme nëse marrim parasysh mësimet e 10 viteve të fundit”, tha Kryeministri KirilL Petkov në diskutimin “Dekada e Humbur?” në kuadrin e Takimit Vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në Davos. Sipas Petkov,..

botuar më 22-05-25 6.36.MD

Parlamenti lehtësoi regjimin e ndërtimit të burimeve të rinovueshme

Mazhoranca në Kuvendin Popullor i dha dritë jeshile ndërtimit të objekteve për prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme nën një regjim të lehtësuar. Një klient përfundimtar mund të ndërtojë objekte të tilla në çati dhe fasadat e..

botuar më 22-05-25 4.18.MD