Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria sot – 26 janar 2022

Në fillim të programit të ditës më 26 janar 2022 mund të dëgjoni lajmet e fundit.

Pas kësaj në lidhje me Ditën e Radios, të cilën e shënojmë çdo vit më 25 janar, do t’ju prezantojmë një nga zërat emblematikë të Radios Kombëtare Bullgare.

Si çdo ditë në fund do të dëgjoni këngën e ditës. Kësaj here ju ofrojmë interpretimin e këngëtares Zhana Bergendorf me këngën “Fjalë të lodhura”.

Ju urojmë minuta të këndshme!

  • 01.53 – Lajmet

Më shumë nga rubrika

Bullgaria sot – 17 maj 2022

Përshëndetje të nderuar miq! Fillon programi i ditës i Radio Bullgarisë më 17 maj. Në fillim mund të dëgjoni lajmet e fundit.  Pas kësaj do t’ju prezantojmë temën “A do të bëhet Kryepeshkopata e Ohrit një mollë sherri për Ortodoksinë?”  Programi do të..

botuar më 22-05-17 3.00.MD

Bullgaria sot – 16 maj 2022

Përshëndetje të nderuar miq! Fillon programi i ditës i Radio Bullgarisë më 16 maj. Në fillim mund të dëgjoni lajmet e fundit.  Pas kësaj do t’ju prezantojmë temën “Bronisllav Likomanov- artisti krijues që do të krijojë një monument të alfabetit cirilik në..

botuar më 22-05-16 3.00.MD

Kur dhe si u shfaqën programet jashtë vendit të radios bullgare (Pjesa 2)

Pasi derisa në vitet 50 të shekullit të 20-të u krijuan programet në frëngjisht, anglisht, gjermanisht, italisht, turqisht, greqisht, serbo-kroatisht dhe shqip, gjatë vitit 1956 Radioja Bullgare krijon dhe emisione në gjuhën arabe. Ky veprim..

botuar më 22-05-15 7.05.PD