Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Shpresoj të jesh atje " – një këngë për gjërat më intime tek njeriu

Foto: youtube

“Shpresoj të jesh atje” është kënga e re e grupit FSB. Muzika është e Rumen Bojaxhievit dhe Konstantin Cekovit, krijues të grupit legjendar. Vjershat janë të poeteshës Zhivka Shopova, e cila ka shkruar shumë nga tekstet e këngëve të njohura dhe të dashura në repertorin e grupit. “Kjo është një këngë për gjërat më intime tek njeriu – për besimin në forcat e mira që na mbrojnë”, tha Zhivka Shopova.

I themeluar si një projekt studioje në vitin 1975, grupi FSB u rezistoi shumë stuhive dhe arriti të mbetet ndër grupet e preferuara rock të disa brezave të bullgarëve.

Kënga që ju ofrojmë të dëgjoni u ngjit në pozitën e parë në Top 20 të Radios Kombëtare Bullgare brenda disa ditësh.

“Shpresoj të jesh atje...Të kam fshehur në shpirt që të mos jetë dimër… Po lutem dhe ende po pres… Shpresoj të jesh atje...”

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Për njeri tjetrin

Këngëtari i ri Atanas Kateliev së fundi prezantoi videon e këngës “Për njeri tjetrin”. Ajo është nga albumi i tij i parë që doli në tregun muzikor në vitin 2021. Atanas në fakt për nga arsimi është inxhinier - ai u diplomua për automatizim, dhe..

botuar më 22-05-18 12.45.MD

Maestro Najden Todorov: Njeriu kudo mund të krijojë çudira

Filarmonia e Sofjes do të mbajë një koncert në sallën e Vjenës Musikverein. Në programin e Orkestrës Simfonike Kombëtare nën drejtimin e dirigjentit Najden Todorov është suita groteske  “Xha Ganjo” nga klasiku bullgar  Veselin Stojanov dhe..

botuar më 22-05-17 9.24.PD

Basi i operës Sllavin Peev: Le të tingëllojnë më shumë dhe më shpesh veprat bullgare në salla

Tre muzikantë të shquar klasikë do të prezantojnë në Plovdiv një koncert të dhomës të titulluar "Rapsodia Bullgare" vetëm me vepra të kompozitorëve të njohur bullgarë . Koncerti është në sallën “Sëedinenie” /Bashkimi/ më 16 maj dhe është në..

botuar më 22-05-14 11.45.PD