Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Punëve të Jashtme është në kontakt të vazhdueshëm me diplomatët tanë në Ukrainë

Foto: mfa.bg

"Bullgarët në Ukrainë janë të rëndësishëm për ne," tha Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska në një konferencë në Ministrinë e Jashtme, ku prezantoi temat aktuale në agjendën ndërkombëtare. Sipas Gençovskës, Ministria e Punëve të Jashtme është në kontakt të përditshëm me ambasadën tonë dhe konsullatën tonë të përgjithshme në Ukrainë dhe deri më tani nuk ka asnjë kërkesë për evakuim. Ministri i Punëve të Jashtme shtoi se kjo çështje është diskutuar edhe me partnerët tanë nga vendet e BE-së dhe NATO-s si një mundësi që ata të ofrojnë logjistikë nëse është e nevojshme. Në të njëjtën kohë, në rast nevoje, duhet të shkojmë për të evakuuar njerëzit tanë, tha Ministrja Gençovska.

Ajo shtoi se së bashku me Ministrin e Mbrojtjes Stefan Janev kanë biseduar për këto plane, si dhe për mundësinë për a bërë këtë lloj evakuimi me forcat dhe mjetet tona. Ministrja Gençovska komentoi edhe mundësinë që ministrat e jashtëm të vendeve të BE-së së shpejti ta vizitojnë Kievin, si vazhdimësi e përpjekjeve diplomatike evropiane për uljen e tensioneve.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 24 majin

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 14 gradë, në kryeqytet 12 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi në lindje do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave me reshje lokale të shkurtra. Temperaturat..

botuar më 22-05-23 8.25.MD

Kryeministri u përkul para varrit të Shën Kirill në Romë

Kryeministri Kirill Petkov u përkul para varrit të Shën Kirilit në Bazilikën Romake “Shën Klemente”. “Neve na takon të vazhdojmë traditën e Kirilit dhe Metodijt dhe të ruajmë shkrimin bullgar”, tha Petkov. “Të mbani fort anijen e shtetit..

rinovuar më 22-05-23 7.56.MD

Numri i refugjatëve ukrainas në Bullgari është në rënie

Në dy javët e fundit në vendin tonë ka 99 mijë refugjatë ukrainas ose 6 mijë më pak. Sipas statistikave të portalit “Bullgaria për Ukrainën”, që nga fillimi i luftës në Ukrainë, në Bullgari kanë hyrë 280 mijë ukrainas, nga të cilët 107 400 u është..

botuar më 22-05-23 7.49.MD