Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kënga e re e grupit “Fondacijata” – Dritë me një frymë lirie

Foto: arkiv

Ju prezantojmë këngën e re "Drita" të Kirill Mariçkovit dhe të “Fondacijata” (“Fondacioni”), një nga grupet e preferuara që ka mbledhur emra yjesh nga skena bullgare e rock-ut.

“Nata e ka mbuluar tokën, nata jashtë dhe brenda meje. Dikush e fshehu dritën në një re të zezë… Një frymë delikate është liria, e mbjellë në qetësinë time personale...”

Teksti i bukur është shkruar nga Dobrin Vekillov – Doni, i cili është dhe një prej interpretuesve të këngës. Muzika dhe aranzhimi janë të Kirill Mariçkovit. Brenda një kohe shumë të shkurtër kënga arriti në vendin e katërt të renditjes muzikore TOP 20 të BNR-së.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Për njeri tjetrin

Këngëtari i ri Atanas Kateliev së fundi prezantoi videon e këngës “Për njeri tjetrin”. Ajo është nga albumi i tij i parë që doli në tregun muzikor në vitin 2021. Atanas në fakt për nga arsimi është inxhinier - ai u diplomua për automatizim, dhe..

botuar më 22-05-18 12.45.MD

Maestro Najden Todorov: Njeriu kudo mund të krijojë çudira

Filarmonia e Sofjes do të mbajë një koncert në sallën e Vjenës Musikverein. Në programin e Orkestrës Simfonike Kombëtare nën drejtimin e dirigjentit Najden Todorov është suita groteske  “Xha Ganjo” nga klasiku bullgar  Veselin Stojanov dhe..

botuar më 22-05-17 9.24.PD

Basi i operës Sllavin Peev: Le të tingëllojnë më shumë dhe më shpesh veprat bullgare në salla

Tre muzikantë të shquar klasikë do të prezantojnë në Plovdiv një koncert të dhomës të titulluar "Rapsodia Bullgare" vetëm me vepra të kompozitorëve të njohur bullgarë . Koncerti është në sallën “Sëedinenie” /Bashkimi/ më 16 maj dhe është në..

botuar më 22-05-14 11.45.PD