Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjatë dhjetorit më se 500 mijë bullgarë udhëtuan jashtë kufirit

Foto: arkiv

Pavarësisht përkeqësimit të situatës epidemike për shkak të omicron, në dhjetor 2021 udhëtimet e shtetasve bullgarë jashtë vendit ishin 104.5 për qind mbi ato të regjistruara në dhjetor 2020. Këtë e tregojnë të dhënat e fundit të Institutit Kombëtar të Statistikave, sipas të cilave gjithsej 551 mijë bashkatdhetarë tanë udhëtuan jashtë vendit në muajin e fundit të 2021. Derisa vizitat e të huajve në Bullgari janë 475 100, ose 92.4 për qind më shumë se në dhjetor 2020. Pjesa e kalimeve tranzit është 54.2 për qind ose 257 700. Nga numri i përgjithshëm i të huajve që e vizituan Bullgarinë në dhjetor 2021, pjesa e qytetarëve të BE-së është 41.9 për qind ose 199 mijë. Numri më i madh i vizitave është nga shtetasit e Rumanisë - 38.4 për qind, Greqisë - 22.8 për qind dhe Gjermanisë - 10.1 për qind.

Vizitat e qytetarëve nga vendet e tjera evropiane janë 232 200, ose 48.9 për qind e të gjitha vizitave në Bullgari, me numrin më të madh të vizitave nga Turqia - 129 mijë, ose 55.5 për qind e pasagjerëve të këtij grupi. Në dhjetor 2021 pjesa relative e udhëtimeve për disa qëllime ishte 61.4 për qind, 25 për qind ishin për argëtim dhe rekreacion, ndërsa për qëllime biznesi - 13.6 për qind.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD