Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Kerana dhe kozmonautët” pyesin "Çfarë po ndodh në këtë shtet?"

Foto: bgma.bg

“Kerana dhe kozmonautët” është një grup relativisht i ri, me prezencë si në skenat e festivalit, ashtu edhe në klubet në vendin tonë. Kerana është pseudonimi artistik i vokalistes, ndërsa "kozmonautët" janë Pavell Vidov /kitarë/, Elena Illçeva /bas/, Presllav Peev dhe Nikollaj Bobçev /saksofon/, Dimitër Pençev /bateri/ dhe Stoill (Stu) Ivanov, i cili hyn në role të ndryshme, prandaj e paraqitin si +1.

Muzika e tyre është një përzierje dinamike e reggae, ska, punk, funk, hip-hop. Vitin e kaluar, në tregun muzikor u përhap albumi i ri i grupit “Ursa Miner”, nga i cili është kënga “Çfarë po ndodh”. Muzika dhe aranzhimi janë vepër e të gjithë pjesëmarrësve në grup, ndërsa teksti është i Keranës. Ai tregon për jetën e përditshme të shumë prej bashkëkohësve tanë të rinj.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Me një koncert të këngëtares Mimi Ivanova fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi

Me një koncert të këngëtares bullgare Mimi Ivanova më 27 shkurt fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi. Me një sërë ngjarjesh kulturore dhe argëtuese komuniteti bullgar në këtë vend të largët do të shënojë Festën Kombëtare të Bullgarisë - 3..

botuar më 24-02-27 8.10.PD

“Ngadalëso” ... sot është Dita e Shpejtësisë së Ngadaltë

Sot po festojmë një ngjarje kurioze - Ditën Ndërkombëtare të Shpejtësisë së Ngadaltë, e njohur edhe si Festa e Qetësisë. Lëvizja sociale e quajtur Slow Life (Jeta e Ngadaltë) lindi në vitin 1986. Sot, në më shumë se 90 qytete në shtete të..

botuar më 24-02-26 6.35.PD

Drejtimet në albumin debutues të autores së talentuar Kalina Andreeva

Kalina Andreeva është pak më shumë se 20 vjeç, por tashmë është e njohur si kontrabasiste e talentuar, këngëtare dhe autore muzike. Ajo krijoi kompozimin e saj të parë në moshën 4-5 vjeç duke shpikur një melodi, të cilën babai i saj e harmonizoi..

botuar më 24-02-23 8.35.PD