Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Motrat Stoev fituan një turne prestigjioz të badmintonit në Bazel

Motrat Stoevi
Foto: arkiv personal

Ditën e diel, më 27 mars, kampionet dy herë evropiane Gabriella Stoeva dhe Stefani Stoeva fituan titullin për çifte për femra në turneun e badmintonit World Tour Super 300 në Bazel. Në finale, bullgaret që ishin në numrin 3 të skemës, mundën gjermanet Linda Effler dhe Isabelle Lochau me 21:14, 21:12 për 41 minuta.

"Më në fund ia dolëm - fituam titullin tonë të parë World Tour Super 300. Falënderojmë trajnerët tanë që besuan në ne dhe të gjithë për mbështetjen e tyre," shkroi Stefani Stoeva në Instagram.

Bullgaret luajtën për herë të katërt në finale në qytetin zviceran pas viteve 2017, 2018 dhe 2021.Më shumë nga rubrika

Gabriella dhe Stefani Stoevi

Motrat Stoevi e nisën me fitore në Turneun e Badmintot në Kuala Lumpur

Tri herë kampionet e Evropës Gabriella Stoeva dhe Stefani Stoeva nisën me fitore në dyshe për femra në Turneun e Badmintonit "World Tour Super 500" në Kuala Lumpur (Malajzi). Bullgaret u renditën në vendin e tetë në skemën fituan kundër Pooja Dandu..

botuar më 22-07-05 6.18.MD

Bullgaret mposhtën Poloninë dhe mbeten në Ligën e Kombeve të Volejbollit

Kombëtarja e volejbollit për femra mbetet në Ligën e Kombeve - VNL edhe në vitin 2023. Kjo ndodhi pas fitores ndaj Polonisë me rezultat 3:1 në Sofje. Kjo ishte ndeshja e fundit për bullgaret në fazën grupore të Ligës. Të udhëhequra nga trajneri Lorenzo..

botuar më 22-07-04 12.11.MD
Aleksandër Nikollov (në të djathtë)

Një bullgar është volejbollisti numër 1 në kampionatin e kolegjeve amerikane

Ylli në ngritje i volejbollit bullgar Aleksandër Nikollov u zgjodh lojtari më i mirë i kampionatit të kolegjeve amerikane - NCAA për sezonin 2021/2022. Lajmin e njoftoi në Facebook Ambasada e SHBA-së në Sofje. “Përgëzojmë Aleks Nikolovin nga..

botuar më 22-06-30 2.14.MD