Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me një mesazh paqeje në planet

Një kryevepër e Bruckner në një koncert të Filarmonisë së Plevenit dhe të Korit Kombëtar të Filarmonisë "Svetosllav Obretenov"

Foto: Filarmonia e Plevenit

Më 29 mars, në skenën e sallës “Bullgaria” në kryeqytet do të luhet Mesha numër 3 në F moll nga Anton Bruckner. Një përfaqësues i shquar i kulturës muzikore austriake, i njohur si një nga simfonistët më të mëdhenj të epokës romantike, Bruckner la një trashëgimi të jashtëzakonshme krijuese. Në të, së bashku me nëntë simfonitë e tij, Mesha e Madhe, të cilën kompozitori e redaktoi pothuajse gjatë gjithë jetës së tij, u bë shumë i njohur. Vepra është për orkestër simfonike, kor, organo dhe solistë - gjithsej mbi 130 muzikantë.

Në koncertin e ardhshëm në Sofje interpretues janë Filarmonia e Plevenit, Kori Kombëtar i Filarmonisë "Svetosllav Obretenov" dhe solistët Vera Girginova - soprano, Violeta Radomirska - alt, Georgi Sulltanov - tenor dhe Svilen Nikollov - bas. Dirigjent i korit është Sllavill Dimitrov, ndërsa i gjithë produksionit - Jordan Kamxhallov.

Jordan Kamxhallov

Maestro Kamxhallov do ta hapë koncertin me një hyrje muzikore, në të cilën do të prezantojë formulat dhe teknikat kryesore kompozicionale që kompozitori ka përdorur në vepër. Siç tha ai në një intervistë për BNR, "kjo do të sigurojë një perceptim më të ndërgjegjshëm nga audienca në një nivel intelektual dhe emocional".

Kjo është shfaqja e dytë e veprës nga dy formacionet, të cilat e prezantuan për herë të parë dy vite më parë. Në ditët e turbullta në të cilat jetojmë, vepra të tilla me një ndikim kaq të fortë filozofik dhe emocional padyshim që u japin forcë lutjeve dhe mesazheve të paqes që njerëzit në mbarë botën drejtojnë.

Përpiloi: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Më puth dje

“Më puth dje”, një nga këngët më të reja në repertorin e Georgi Hristov, bashkon disa krijues jashtëzakonisht të talentuar bullgarë. Producent dhe frymëzues është Igor Markovski, i cili vitet e fundit realizoi filma të mrekullueshëm të shkurtër muzikor,..

botuar më 22-06-20 10.46.PD
Rumen Bojaxhiev-bir

Një vepër e Rumen Bojaxhievit-bir do të studiohet në Nju Jork

“Kuinteti i Pranverës” për Instrumente Frymore do të përfshihet detyrimisht në programin arsimor dhe të konkursit të universitetit më të njohur të muzikës në Shtetet e Bashkuara, The Juilliard School në Nju Jork. Kjo u bë e ditur nga një postim i..

botuar më 22-06-18 9.25.PD
Ljubo Kirov

BG Radio dorëzoi çmimet e saj vjetore

Para disa ditësh u ndanë çmimet vjetore të BG Radio, e cila tradicionalisht prezanton këngët më të reja bullgare pop dhe rok. Emrat e fituesve përcaktohen nga dëgjuesit, të cilët votojnë për disa kategori. Fituesi i madh këtë vit është Ljubo Kirov,..

botuar më 22-06-14 10.51.PD