Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev priti homologun e tij shqiptar Ilir Meta

Foto: BGNES

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, i cili mbërriti për një vizitë dyditore në Bullgari me ftesë të kreut të shtetit Rumen Radev, u prit me një ceremoni zyrtare përpara Tempullit Monument “Shën Aleksandër Nevski”. Të shoqëruar nga Orkestra e Gardës, të dy vendosën një kurorë para Monumentit të Ushtarit të Panjohur. Më vonë të dy presidentët do të bisedojnë sy më sy gjë pas së cilës do të zhvillohen bisedime plenare ndërmjet delegacionit bullgar dhe atij shqiptar. Pritet të diskutohen marrëdhëniet dypalëshe, partneriteti rajonal në Evropën Juglindore dhe integrimi evropian i vendeve të Ballkanit Perëndimor.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD