Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për herë të katërt organizohet xhiroja automobilistike e malit Vitosha

Foto: Classic Vitosha Trophy
Më 9 dhe 10 prill mbahet edicioni i katërt i xhiros së malit Vitosha me automobila retro dhe klasike - Classic Vitosha Trophy. Gara bazohet në veprimtari të ngjashme në Gjermani, Austri, Zvicër, tha për BNR organizatori Danaill Pençev.  Ai saktësoi se nuk bëhet fjalë për rali, por për një garë në të cilën makinat duhet

të kalojnë një distancë nga 300 kilometra jo më shpejt, por për një kohë të caktuar, në përputhje me të gjitha kufizimet dhe shenjet rrugore të përcaktuara nga ligji përgjatë itinerarit. Për pjesëmarrje aplikuan ekipet e 50 automobilave të prodhuara deri në vitin 2000.

“Makina më e vjetër retro që do të shohim është e vitit 1928”, tha Danaill Pençev. Për pjesëmarrësit ofrohen teste të ndryshme si mbushja e sasisë së caktuar të karburantit, parkim, manovrim, ngasja dhe ndalim preciz. Për  fitoren është e rëndësishme të merren më pak pikë penallti.

Përpilues: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Dimitër Kuzmanov

Dimitër Kuzmanov me fitoren e dytë në kualifikuimet e Wimbledon

Tenisti Dimitër Kuzmanov fitoi fitoren e dytë në kualifikueset e Wimbledon dhe vetëm një sukses e ndan nga pjesëmarrja në skemën kryesore të turneut. Tenisti i dytë më i mirë i Bullgarisë triumfoi në një ndeshje tejet të kontestuar ndaj tenistit..

botuar më 22-06-22 5.36.MD
Dimitër Kuzmanov

Tenisti ynë Dimitër Kuzmanov ka shënuar fitore në Wimbledon

Raketa e dytë bullgare në tenis për meshkuj Dimitër Kuzmanov shënoi fitoren e parë në kualifikueset e Wimbledon. Ai mundi në Londër pjesëmarrësin me Wild card, britanikun Charles Broome, me 6:3. Kështu, ai arriti të fitojë 16 pikë për renditjen botërore,..

botuar më 22-06-20 7.24.MD

Vajzat bullgare kryesojnë si ekip në renditjen provizore të Kampionatit të Gjimnastikës Ritmike në Izrael

Gjimnastet bullgare Borjana Kalejn dhe Stilijana Nikollova vazhduan sot paraqitjen e tyre të fortë në Kampionatin e 38-të Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Tel Aviv (Izrael). Gjimnastet tona kombëtare u kualifikuan në finalen e të katër veglave dhe..

botuar më 22-06-17 8.26.MD