Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Veza e kuqe – simboli i Ringjalljes

Foto: BGNES

Sipas traditës Të Enjten e Madhe ngjyrosen vezët për Pashkët. Veza e parë duhet të jetë e kuqe – sipas besimeve kjo ngjyrë është simboli i vuajtjeve të Krishtit në kryq dhe i Ringjalljes së Krishtit.

Disa prej këngëve kishtare, që tingëllojnë në kishat ortodokse bullgare Të Enjten e Madhe, interpretohen vetëm këtë ditë. Midis tyre është “Kusari i matur”, kushtuar vjedhësit që u kryqëzua me Krishtin dhe u pendua për mëkatet e tij. Duke parë pendimin e tij të vërtetë, Biri i Perëndisë thotë: “Sot do të jesh me mua në Parajsë”.

Kënga “Kusari i matur”, muzikën e së cilës e krijoi Petër Dinev, është veçanërisht e njohur në interpretimin e basit të madh bullgar Boris Hristov dhe të Korit të Tempullit “Shën Aleksandër Nevski”.

Redaktore: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Aleksandra Ivanova para pjesëmarrjes së saj në "Javët Muzikore të Sofjes”

Nëse shikoni programet e saj të koncerteve, patjetër do t'ju bëjnë përshtypje dy gjëra - premierat e shumta dhe prania e vazhdueshme e veprave të autorëve bashkëkohorë - bullgarë dhe vitet e fundit edhe të huaj.   Aleksandra Ivanova tregon se..

botuar më 22-06-26 11.30.PD

Më puth dje

“Më puth dje”, një nga këngët më të reja në repertorin e Georgi Hristov, bashkon disa krijues jashtëzakonisht të talentuar bullgarë. Producent dhe frymëzues është Igor Markovski, i cili vitet e fundit realizoi filma të mrekullueshëm të shkurtër muzikor,..

botuar më 22-06-20 10.46.PD
Rumen Bojaxhiev-bir

Një vepër e Rumen Bojaxhievit-bir do të studiohet në Nju Jork

“Kuinteti i Pranverës” për Instrumente Frymore do të përfshihet detyrimisht në programin arsimor dhe të konkursit të universitetit më të njohur të muzikës në Shtetet e Bashkuara, The Juilliard School në Nju Jork. Kjo u bë e ditur nga një postim i..

botuar më 22-06-18 9.25.PD