Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bujar Osmani: Ende nuk ka zgjidhje të pranueshme për çështjet e hapura

Bujar Osmani (djathtas) në Sofje
Foto: BGNES

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, deklaroi në Sofje se ende nuk ka zgjidhje të pranueshme për të dyja vendet për çështjet e hapura. Ai konfirmoi se negociatat janë në vazhdim dhe bëri thirrje që çështjet historike t'i lihen komisionit përkatës bullgaro-maqedonas.

I pyetur nëse Shkupi është i gatshëm të përfshijë bullgarët në kushtetutën e tij përpara se të heqë veton në bisedimet e anëtarësimit në BE, Bujar Osmani tha: "Republika e Maqedonisë së Veriut beson se ne duhet ta bëjmë këtë dhe ne do ta bëjmë." Sipas Ministrit, aktualisht ekziston një shans ideal për të arritur një zgjidhje që do të përshpejtojë procesin.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 19 gushtin

Gjatë natës moti do të jetë i kthjellët dhe pothuajse i qetë. Nesër do të mbajë mot me diell në vend. Pas mesditës, mbi Bullgarinë Lindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave, por nuk do të ketë reshje. Do të fryjë erë e lehtë deri..

botuar më 22-08-18 6.10.MD

Rritje 97% e të huajve në bregun jugor të Detit të Zi

Numri i turistëve të huaj në bregdetin jugor të Detit të Zi është rritur me 97% krahasuar me sezonin veror të vitit të kaluar, sipas të dhënave të Aeroportit në Burgas. Më e madhja - 60% - është rritja e pushuesve polakë. Grupet e organizuara nga..

botuar më 22-08-18 4.57.MD
Kostadin Koxhabashev

Bullgaria po përgatitet për anëtarësim në OECD

Ministria e Punëve të Jashtme ka filluar punën për memorandumin fillestar në lidhje me përgatitjen e Bullgarisë për anëtarësim në Organizatën për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD). Zëvendësministri dhe zëdhënësi i MPJ-së, Kostadin Koxhabashev,..

botuar më 22-08-18 3.13.MD