Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Vitosha-Festë Pranverore” më 14 dhe 15 Maj

Foto: Facebook /Vitosha-Festë Pranverore

Zona e këmbësorëve përballë Muzeut Historik Kombëtar në rrëzë të malit Vitosha këtë të shtunë dhe të diel do të shndërrohet në një skenë të “Vitosha-Festë Pranverore”, si një kornizë plot ngjyra dhe aventura të Natës Evropiane të Muzeve në Sofje (që është më 14 maj). Me idenë e rajonit të kryeqytetit “Vitosha” nga ora 10.00 deri në orën 22.00 janë parashikuar veprimtari të larmishme dhe atraktive në të hapur për të rriturit dhe fëmijët. Do të vendosen sheshe sportive për llojet e ndryshme të sportit - fotboll, basketboll, pingpong, palestër dhe badminton. Adhuruesit e zanateve krijuese do të mund të shikojnë bizhuteri të punuara në dorë, rroba dhe suvenire. Klubi i hokejit “Levski-Sofja” do të bëjë demonstrim të hokejit me rrota, kurse miqtë e vegjël në ngjarjen e ditës së shtunë do të mund të shikojnë aktorët nga Teatri i Kukullave Male-male (Puppet Theatre Malle-malle)  me spektaklin e tyre “Gjyshi nxjerr një rrepë” dhe një shou me balona prej sapuni ditën e diel. Mes atraksioneve do të jenë dhe instruktorët në zumba nga e gjithë Sofja, të cilët do të organizojnë një zumba maratonë. Që të dyja mbrëmjet do të përfundojnë me shfaqje filmi në të hapur me një orë të fillimit 20.30.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Praktikat e keqe bllokojnë lëshimin e certifikatave për origjinën bullgare

Praktikat e keqe me dokumente të falsifikuara aktualisht bllokojnë lëshimin e certifikatave për origjinën bullgare dhe pasaportave bullgare për shtetasit e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë me origjinë të qartë bullgare. Kjo u bë e qartë..

botuar më 22-05-25 8.42.MD

Pse alfabeti cirilik është “alfabeti i paqes” për bullgarët në Hamburg

Festivali i Shkronjave do të mbledhë për të dytin vit radhazi shumë bullgarë që jetojnë në Gjermani. Nisma është e një grupi bashkatdhetarësh në Hamburg. Njerëzit me rrënjë bullgare në këtë qendër industriale të Gjermanisë janë të bashkuar në..

botuar më 22-05-24 10.25.PD

Në moshën 60-vjeçare, treni për fëmijë në Kërxhali mbetet një atraksion i preferuar në qytet

Një nga emblemat e qytetit të Kërxhalit – treni për fëmijë në Parkun Prostor, do të niset sërish në itinerarin e vet pas një pauze dyvjeçare për shkak të pandemisë. Kjo është hekurudha e parë për fëmijë në Bullgari, e ndërtuar më 5 shtator..

botuar më 22-05-22 10.15.PD