Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Ndihet forca” – videoja e re e Ljubo Kirovit

Foto: Facebook / @Lubo Kirov

Më pak se një muaj më parë, Ljubo Kirov prezantoi albumin e tretë “Më puth”, i cili përfshin 11 këngë. Ndër to janë këngët “Më puth”, “Aty ku nuk ka kohë” (me Stenli dhe Hristo Mutafçiev), “Shokë përgjithmonë” (me Grafa dhe Orlin Pavlov), dueti i ri “Shko në kohë” (me Poli Genova) dhe të tjerë.

Kënga kryesore e koleksionit të ri është një tjetër hit i artistit të dashur “Ndihet forca”. Ljubo Kirov është autor i muzikës dhe i tekstit, aranzhimin e bëri bërë së bashku me Angell Djullgerov. Videoja e këngës krijon një imazh emocionues të lidhjes së veçantë mes artistit dhe publikut të tij dhe përfshin momente nga koncerti i tij i madh vitin e kaluar në sallën “Arena Armeec”.

“E shoh botën përmes teje dhe çdo gjë është e gjallë... Ndihet një forcë që e ka mbuluar frikën me dashuri të pafund... Pa ty nuk mund të kaloj nëpër këtë botë...”, këndon Ljubo Kirov.

Përpilues: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Maestro Najden Todorov: Njeriu kudo mund të krijojë çudira

Filarmonia e Sofjes do të mbajë një koncert në sallën e Vjenës Musikverein. Në programin e Orkestrës Simfonike Kombëtare nën drejtimin e dirigjentit Najden Todorov është suita groteske  “Xha Ganjo” nga klasiku bullgar  Veselin Stojanov dhe..

botuar më 22-05-17 9.24.PD

Basi i operës Sllavin Peev: Le të tingëllojnë më shumë dhe më shpesh veprat bullgare në salla

Tre muzikantë të shquar klasikë do të prezantojnë në Plovdiv një koncert të dhomës të titulluar "Rapsodia Bullgare" vetëm me vepra të kompozitorëve të njohur bullgarë . Koncerti është në sallën “Sëedinenie” /Bashkimi/ më 16 maj dhe është në..

botuar më 22-05-14 11.45.PD

Do të ketë një ligj për më shumë muzikë bullgare në mediat shtetërore

Popullarizimi i muzikës bullgare në mediat publike u diskutua nga Komisioni Parlamentar për Kulturë dhe Media. Partia “Vëzrazhdane” propozon që Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) dhe Televiziioni Kombëtar Bullgar (BNT) të detyrohen me ligj që 50 për..

botuar më 22-05-13 10.27.PD