Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Numri i ukrainasve që ndodhen në vendin tonë është më i ulët se sa numri i atyre që morën mbrojtje të përkohshme

Foto: BGNES

Në vendin tonë janë 103 000 ukrainas ndërsa ata që kanë marrë mbrojtje janë 104 600. Të dhënat e portalit të unifikuar informativ “Bullgaria për Ukrainën” konfirmojnë njoftimin e autoriteteve se ditët e fundit disa ukrainas po largohen nga Bullgaria, pasi u bë e qartë se pas 31 majit ata duhet të braktisin hotelet dhe nëse dëshirojnë mund të kalojnë në baza shtetërore ose të dikastereve.

Më shumë nga rubrika

Pushtetarët duan të ndryshojnë së pari ligjin e komisionit antimafia

Këshilli i koalicionit të pushtetarëve nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”, “Bullgaria Demokratike” dhe BSP miratoi programin e projekt-kabinetit të Asen Vasilev. Përbërja personale dhe struktura e qeverisë, e cila duhet t’i propozohet presidentit më..

botuar më 22-07-07 9.46.PD

Pacientët e regjistruar me Covid ranë nën 27 000

643 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u ulën me 223 në krahasim me një ditë më parë. Mbi 59.7 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 16 për qind e 3997 testeve të kryera ishin..

botuar më 22-07-07 9.35.PD

Ofensiva ruse në Ukrainë po ngadalësohet

Raketa ruse goditën Universitetin Pedagogjik në Harkov, njoftoi Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski. Një video e xhiruar nga rusët dhe e ngarkuar në faqen e Agjencisë së Lajmeve UNIAN tregon se si kur raketat u hodhën në Harkov nga Belgorod, disa..

botuar më 22-07-07 9.22.PD