Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Numër rekord i të kuruarve nga Covid-19 në 24 orët e fundit – 10 545 veta

Foto: BGNES

Në 24 orët e fundit janë shënuar 275 raste të reja me Covid në vend, ose 182 më pak se një ditë më parë. Mbi 65% prej të infektuarve rishtazi nuk janë vaksinuar. 4.5% e 6114 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i rasteve aktive bie nën 90 000 dhe tani ato janë 88 937. 54 pacientë të infektuar janë shtruar në spitale. 38 nga të sapo shtruarit, ose mbi 70%, nuk ​​janë vaksinuar. Numri i të shtruarve në spital ka rënë në 567. Në repartet e terapisë intensive ndodhen 51 persona.

Gjatë harkut të shënuar kohor prej 24 orësh vdiqën 6 pacientë me Covid të konfirmuar. Të gjithë të vdekurit nuk ishin vaksinuar. Janë shëruar 10 545 veta, që është një numër rekord. Të mërkurën janë bërë 773 vaksina.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 5 korrikun 2022

Ditën e marte do të jetë me diell. Pas dite mbi Bullgarinë Perëndimore do të mbajë vranësira dhe në disa vende do të ketë reshje të shkurtra shiu. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 31 deri në 36 gradë, në Sofje - përafërsisht 31...

botuar më 22-07-04 8.25.MD

Presidenti Rumen Radev u takua me përfaqësues të Lockheed Martin

Në një takim në Sofje me përfaqësuesit e kompanisë amerikane Lockheed Martin, Presidenti Rumen Radev bëri thirrje për vendime që nuk do të lejojnë që Bullgarinë të humbasë aftësitë e saj mbrojtëse pas skadimit të resurseve të fluturimit të avionëve..

botuar më 22-07-04 6.56.MD

Bullgaria kërkoi që energjia bërthamore të njihet si e gjelbër

Bullgaria iu bashkua qëndrimit të 20 sindikatave nga Belgjika, Republika Çeke, Finlanda, Franca, Hungaria, Lituania, Rumania, Sllovakia, Sllovenia dhe Kroacia në mbështetje të energjisë bërthamore, njoftoi Ministria e Energjetikës...

botuar më 22-07-04 6.36.MD