Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Karnavali rikthehet në rrugët e Gabrovës pas dy vitesh në karantinë

Foto: arkiv

Në rrugët e Gabrovës sërish do të ketë një paradë të karnavalit, e cila ishte ndërprerë në vazhdim të dy viteve për shkak të pandemisë së koronavirusit. Edicioni i sivjetshëm i aktivitetit-emblemë të qytetit të humorit dhe satirës është nën moton "Çfarë të ndodhë, kur të ndodhë", që është shkruar në dialekt dhe i referohet drejtpërdrejt simbolit të karnavalit - maces me bisht të prerë, dhe virusit që i shkaktoi kaq shumë probleme njerëzimit.

Aktiviteti i madh i qytetit do të nisë më 21 maj në orën 18:30. Në të do të shohim mbi 60 piktura. Në përgatitjen e ngjarjes kanë marrë pjesë dhjetëra skenaristë, regjisorë, rrobaqepës të kostumeve të karnavalit, pjesëmarrës dhe artistë të ndryshëm të fushës së satirës. Pas përfundimit të paradës sa karnavalit, në skenën e sheshit “Vëzrazhdane” do të luajnë grupe të njohura bullgare, si Ostava, C-Block, Culture Beat, C + C Music Factory dhe Funky Monkeys. Në orën 22.00 fillon një shfaqje e madhe dritash në qiell mbi Gabrovo. Të nesërmen – më 22 maj, humori i karnavalit do të vazhdojë me festivalin “Rruga” në pedonalen “Radecka”, ndërsa pasdite nëpër sheshin “Vëzrazhdane” simbolikisht do të kalojë parada tradicionale e Big Bend-it.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: arkivi

Më shumë nga rubrika

Historia e panjohur e bullgarëve në Tavria

Jeta dhe fati i bullgarëve që janë shpërngulur në Tavria, të cilët numërojnë afro 40 000 njerëz, të vendosur në territorin e Ukrainës së sotme dhe në Gadishullin e Krimesë, rrallë janë objekt studimi, polemikash dhe diskutimi. Mungesa e..

botuar më 22-07-04 7.15.PD

Mungesa e mjekëve dhe e specialistëve të rinj po bëhet problem kombëtar për Bullgarinë

Spitalet në vend po mbyten për shkak të mungesës së specialistëve në shumë fusha mjekësore. Reparte të tëra në spitalet e qyteteve më të vogla tashmë mbështeten nga pensionistët që punojnë, ndërsa të tjerat janë mbyllur për shkak të mungesës së..

botuar më 22-07-02 11.05.PD

“July Morning” – tradita e Detit të Zi po vazhdon

Mirëpritja e mëngjesit të parë të korrikut në bregun bullgar të Detit të Zi, nën tingujt e muzikës, është kthyer në një ritual plot dritë dhe ndjesi pozitive, i vëzhguar dhe i përcjellë brez pas brezi. Edhe pse e ndikuar nga lëvizja botërore e..

botuar më 22-06-30 3.37.MD