Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lufta në Ukrainë është tema kryesore e forumit në Davos

Foto: arkiv

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, tha në një konferencë shtypi se Rusia nuk mund të ndërpresë furnizimet me armë për Ukrainën, madje edhe të gjurmojë dhe sulmojë grupe individuale. “Ne kemi një zinxhir furnizimi të larmishëm dhe të qëndrueshëm”, tha Sullivan pasi Moska pretendoi se asgjësoi ndihmën ushtarake perëndimore me raketa në rajonin Zhitomir.

Presidenti i Forumit Ekonomik Botëror, Björg Brende, bëri thirrje për një “Plan Marshall” për rimëkëmbjen e Ukrainës. “Edhe pa një marrëveshje paqeje, gjë që nuk ka gjasa për momentin, ne jemi të detyruar të fillojmë punën e rindërtimit, të paktën në zonat nën kontrollin e Ukrainës”, tha Brende.

Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski do të mbajë fjalim në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, takimi vjetor i të cilit për vitin 2022 do të mbahet nga 22 deri më 26 maj. Konflikti ushtarak në Ukrainë është në qendër të ngjarjes më të madhe ekonomike, që mbledh liderë shtetërorë nga 50 vende në pushimoren zvicerane. Mes 2500 delegatëve, nuk do të ketë përfaqësues rus as në nivel politik, as në nivel ekonomik, njoftoi REUTERS.


Më shumë nga rubrika

Qyteti Velingarad shënon festën e tij me një program të pasur kulturor

Më 2 korrik, me kremtimin solemn të Ditës së Velingradit, do të hapet për herë të 49-të Festivali i Kulturës në Velingrad. Festimi fillon në orën 09:00 me një liturgji të shenjtë hyjnore në kishën "Fjetja e Hyjlindëses", pas së cilës do të hapet..

botuar më 22-07-02 6.15.PD

Qytetarët protestojnë para Presidencës

Përpara hyrjes së Presidencës, ku është vendosur një kordon policor, qytetarët protestuan kundër dorëzimit të mandatit për formimin e qeverisë nga Asen Vasilev, bashkëkryetar i “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Përfaqësuesit e partisë hynë në institucionin..

botuar më 22-07-01 7.28.MD
MPJ

Ministria e Jashtme kërkon që Ambasada Ruse të tërheqë notën e saj

Sot, më 1 korrik 2022, para mesditës, me insistimin e palës ruse, në Ministrinë tonë të Jashtme u mbajt një takim mes Ministres së Punëve të Jashtme Teodora Gençovska dhe Ambasadores së Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Federatës Ruse Eleonora..

rinovuar më 22-07-01 7.16.MD