Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vendi nuk do të mbetet pa bukë, pyetja është sa do të kushtojë

Foto: arkiv

Ka pak vende në Evropë që prodhojnë më shumë drithë sesa konsumojnë dhe për fat të mirë Bullgaria është një prej tyre, tha për BNR Pllamen Abrovski, kryetar i komisionit parlamentar për bujqësinë. Mungesa e drithit është e mundur, por do të jetë jashtëzakonisht e vështirë të mbetemi pa bukë. Çështja është se me çfarë çmimi do të jetë, sepse vlera e grurit rritet në mënyrë drastike gjë që reflekton mbi çmimet e miellit dhe bukës. Shteti nuk ka blerë ende rezerva, duke ofruar çmime më të ulëta se ato të tregut, tha Abrovski, duke propozuar se mullixhinjtë dhe blegtorët të marrin kredi më të lira për të blerë grurë.

Eksportet e konsiderueshme të grurit bullgar në Greqi janë duke u realizuar tashmë, njoftoi korrespondentja e BNR në Greqi Katja Peeva.


Më shumë nga rubrika

Qyteti Velingarad shënon festën e tij me një program të pasur kulturor

Më 2 korrik, me kremtimin solemn të Ditës së Velingradit, do të hapet për herë të 49-të Festivali i Kulturës në Velingrad. Festimi fillon në orën 09:00 me një liturgji të shenjtë hyjnore në kishën "Fjetja e Hyjlindëses", pas së cilës do të hapet..

botuar më 22-07-02 6.15.PD

Qytetarët protestojnë para Presidencës

Përpara hyrjes së Presidencës, ku është vendosur një kordon policor, qytetarët protestuan kundër dorëzimit të mandatit për formimin e qeverisë nga Asen Vasilev, bashkëkryetar i “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Përfaqësuesit e partisë hynë në institucionin..

botuar më 22-07-01 7.28.MD
MPJ

Ministria e Jashtme kërkon që Ambasada Ruse të tërheqë notën e saj

Sot, më 1 korrik 2022, para mesditës, me insistimin e palës ruse, në Ministrinë tonë të Jashtme u mbajt një takim mes Ministres së Punëve të Jashtme Teodora Gençovska dhe Ambasadores së Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Federatës Ruse Eleonora..

rinovuar më 22-07-01 7.16.MD