Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri u përkul para varrit të Shën Kirill në Romë

| rinovuar më 22-05-23 7.56.MD
Foto: BGNES

Kryeministri Kirill Petkov u përkul para varrit të Shën Kirilit në Bazilikën Romake “Shën Klemente”. “Neve na takon të vazhdojmë traditën e Kirilit dhe Metodijt dhe të ruajmë shkrimin bullgar”, tha Petkov.

“Të mbani fort anijen e shtetit bullgar, Atdheu ynë i dashur”, i uroi atij Mitropoliti i Evropës Perëndimore Antonij pas liturgjisë në kishë.

Një delegacion bullgar i kryesuar nga Kryeministri u prit në Vatikan nga Papa Françesku. Sipas traditës, delegacioni i dha një dhuratë Papës, kësaj here një skenë nga Lindja e Krishtit. Dhurata është punuar prej leshi, nga fëmijët e Qendrës Sociale “Lindja e Krishtit” të Eksarkatit Apostolik Katolik në Sofje. Nën skenë është shkruar urimi “Paqe në tokë”.

Në delegacionin e kryesuar nga Kryeministri Kirill Petkov mori pjesë edhe Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska, e cila gjithashtu u përul para lipsanave dhe varrit të Shën Kirilit.

Gjatë vizitës u zhvilluan takime me kryeministrin Mario Draghi në Këshillin e Ministrave të Italisë, si dhe me komunitetin bullgar në vend.Më shumë nga rubrika

Marija Zaharova

Rusia po kërcënon me masa asimetrike për shkak të diplomatëve rusë të dëbuar

Vendimi i autoriteteve bullgare për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nuk është i pavarur, por i diktuar nga forcat e jashtme dhe pavarësisht dëshirës së popullit bullgar, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Marija Zaharova. Sipas saj,..

botuar më 22-06-29 3.40.MD
Presidenti Radev

Presidenti caktoi prioritetet e Bullgarisë në NATO

Pas dekadash të fokusimit në luftën kundër terrorizmit dhe ndërtimin e paqes larg rajonit të saj, tani NATO-ja po i kthehet misionit të saj të vërtetë për garantimin e sigurisë dhe integritetit territorial për vendet anëtare. Këtë e bëri të ditur..

botuar më 22-06-29 1.23.MD

Qëndrimi i Ministrisë së Jashtme kundër një thirrjeje nga Ambasada Ruse

Ministria e Jashtme e Bullgarisë shpalli se thirrjet për mbështetje për trupat ruse janë krejtësisht të papranueshme. Qëndrimi i Ministrisë vjen për shkak të postimit në Facebook të Ambasadës Ruse në Sofje. Ajo bën thirrje për donacione për..

botuar më 22-06-29 11.50.PD