Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të gjithë ministrat e “Ka një popull të tillë” dhanë dorëheqjen

Foto: BGNES

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska dhe Ministri i Energjetikës Aleksandër Nikollov dhanë dorëheqje pasi partia "Ka një popull të tillë" njoftoi se tërhiqet nga qeverisja e vendit. Të dy do të vazhdojnë të mbajnë detyrën deri në përzgjedhjen e pasardhësve të tyre.

Para tyre nga kabineti i Kirill Petkovit nga kuota e “Ka njerëz të tillë” dolën edhe Kryeministri dhe Ministri i Zhvillimit Rajonal Grozdan Karaxhov dhe Ministri i Sportit Radostin Vasilev.

Është e paqartë se kur do të paraqitet në Parlament propozimi për shkarkimin e ministrave. Partia në pushtet “Po e Vazhdojmë ndryshimin” tha se prioritet kryesor për ta është miratimi i përditësimit të buxhetit të shtetit.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 29 marsin

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në Sofje rreth minus 2°. Gjatë ditës do të fryjë erë e ftohtë. Vranësirat do të jenë të ndryshueshme dhe vende-vende, kryesisht në Bullgarinë Lindore do të ketë reshje të dobëta..

botuar më 23-03-28 8.25.MD

Bullgaria kundërshton uljen me 40 për qind të ndotjes nga termocentralet

Bullgaria nuk heq dorë nga rinegocimi i Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë me Komisionin Evropian, deklaroi ministri i energjetikës Rosen Hristov pas takimit të ministrave të energjisë në Bruksel. Megjithatë, ai pranoi se procesi është i..

botuar më 23-03-28 7.37.MD

Ministri i mbrojtjes: Nuk do të dërgojmë kontingjent ushtarak në Ukrainë

“Bullgaria nuk do të dërgojë një kontigjent ushtarak në Ukrainë. Asnjë ushtar bullgar nuk do të shkelë atje derisa qeveria e përkohshme të jetë në pushtet.” Këtë e deklaroi në Universitetin Ushtarak Kombëtar në Veliko Tërnovo ushtruesi i detyrës së..

botuar më 23-03-28 6.56.MD