Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Sofje nis Festivali Ballkanik i Verës

Foto: arkiv

Për të 11-in vit radhazi, Sofja po pret Festivalin Ballkanik të Verës (The Balkans International Wine Festival,BIWCF). Veprimtaria, e cila bashkon verërat dhe kulturën ballkanike, do të mbahet nga 16 deri më 18 qershor 2022 përpara Pallatit Kombëtar të Kulturës. “Festivali është i vlefshëm veçanërisht sepse bashkon njerëzit në Ballkan, sepse për ne vera është një urë miqësie”, tha para BNR Sofia Galina Niforu, drejtore e festivalit dhe kryetare e Shoqatës Bullgare të Eksportuesve të Verës. Ajo vuri në dukje se Ballkani është një thesar i vërtetë i verërave vendase mbi të cilat vihet theksi i festivalit. Në kuadrin e veprimtarisë do të përcaktohet edhe vera më e mirë në Ballkan.


Më shumë nga rubrika

Me 800 000 leva shteti mbështet komunitetet bullgare jashtë vendit

Këshilli i Ministrave ndau 800 000 leva /409 000 euro/ për vitin 2022 në kuadër të Programit për mbështetjen e organizatave të komuniteteve bullgare në Shqipëri, Kosovë, Serbi, Ukrainë dhe Moldavi dhe për qytetarët e Republikës së Maqedonisë së..

botuar më 22-08-17 5.42.MD

Shkencëtarët bullgarë studiojnë komunikimin e delfinëve në Detin e Zi

Shkencëtarët nga Varna kanë filluar një projekt për analizën e sjelljes të sinjaleve të komunikimit që lëshojnë delfinët. Pajisjet u instaluan në një vozë në gjirin e Varnës nga një ekip i laboratorit të akustikës nënujore në Universitetin Teknik..

botuar më 22-08-17 12.07.MD

Nxënës bullgarë me medalje nga Olimpiada Ndërkombëtare e Informatikës

Nxënësit bullgarë fituan dy medalje argjendi dhe dy bronzi në Olimpiadën prestigjioze Ndërkombëtare të Informatikës, e cila u mbajt në Indonezi. Fituesit e medaljeve janë nxënës të klasave të 10, 11 dhe 12 dhe mësojnë në Sofje, Varna dhe Gabrovo...

botuar më 22-08-15 5.48.MD