Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në mal në vend se në det - përse të zgjedhim një pushim në qytetin Trojan këtë verë

Zona është sinonim i natyrës së ruajtur, shtigjeve me hije, shtëpive për miq, turizmit spa dhe aventurave, festave dhe argëtimeve

Foto: Veneta Nikollova

Gjatë muajit maj bashkia e qytetit Trojan ka llogaritur një prani të fortë turistike. Duke gjykuar në bazë të rezervimeve paraprake, gjatë muajve të ardhshëm në malin Stara Pllanina në rajonin e qytetit Trojan pritet një sulm edhe më i madh, mësojmë nga Darja Zariçinova - përfaqësuese e Bashkimit Rajonal Turistik TyrKlubRemark. Sipas saj pandemia ka ndryshuar qëndrimet e udhëtarëve:

“Ne po e bëjmë këtë konkluzion mbi bazën e pjesëmarrjeve tona në të gjitha ekspozitat e mëdha turistike në Bullgari. Derisa përpara viteve njerëzit kërkonin më shumë komoditetin e hoteleve dhe për më tepër na pyesnin për këtë, tani pyetja e parë është “A ka shtigje ekologjike në rajonin tuaj”, “Çfarë mund të përjetojmë këtu”, “Çfarë kureshtjesh kulinarike mund të shikojmë”, kështu qëgjithnjë e më shumë turistë vijnë kryesisht për shkak të malit dhe zgjedhin pushimin aktiv mes natyrës”.

Qyteti Trojan

Mali Stara Pllanina në rajonin e Trojanit është një magnet për adhuruesit e natyrës dhe për ata të cilët i pëlqejnë aventurat. Përveç kësaj, në mesin e verës, këtu mund shkëlqyeshëm të gërshetosh kalimet malore...me emocionet e ujit dhe të ndihesh sikurse ndodhesh në ...det.

 “Të pasionuarit pas sporteve ujore mund të vizitojnë Digën e Sopotit pranë fshatit Goljama Zheljazna. Në dispozicion të tyre janë rrotat e ujit dhe kajakët. Kështu ata do të mund të shijojnë natyrën e shkëlqyer por dhe njëkohësisht do të jenë aktiv gjatë kohës së pushimit të vet. Mund të notojnë, të kapin peshk, të shëtisin rreth digës”-thotë Darja Zariçinova.

Fshatrat e pushimeve dhe hotelet familjare ofrojnë pushime në natyrën e malit Stara Pllanina në rajonin e qytetit Trojan

Pishinat pranë hoteleve vendase dhe shtëpive për miq po kështu propozojnë një freski të kërkuar gjatë verës, si një alternativë të pushimit detar. Fshati Shipkovo dhe vendpushimi Çiflik lëvdohen me ujërat e veta minerale dhe numrit të madh të procedurave-spa. Nuk keni nevojë prej një rezervimi paraprak, nëse vendosni të bëni një shëtitje në parkun e ri Pyjor “Turllata” që ndodhet brenda qytetit të Trojanit. Ai disponon me një arboretum dhe me një kënd lojërash të mrekullueshëm për fëmijët. Kurse në Ekspozitën Kombëtare të zanateve artistike dhe arteve në fshatin Oreshak çdo një mund të ulet në timonin e poçarit dhe të përpiqet të gdhendë një shtambë ose një tas balte.

Diga e Sopotit - një nga cepat më të bukur të malit Stara Pllanina në rajonin e qytetit Trojan“Natyrisht që ka një rritje të çmimeve, por ajo nuk është dhe kaq e madhe, më në veçanti në bazat e hoteleve dhe në shtëpitë për miq. Në vende të veçanta janë ruajtur dhe çmimet e vjetra. Si tërësi mund të them se rreth 10% është shtimi për fjetjet. Nëpër lokale situata është më e ndryshme, për shkak të shtrenjtimit të madh të ushqimit. Rreth 20% është rritja mesatare e shërbimeve nëpër lokalet për tu ushqyer. Kurse për ndryshe për 30 leva mund të gjendet qetësisht dhomë për të fjetur në qendër të Trojanit për një njeri në shtëpi të bukur për miq me banjë të veçantë. Kuptohet se çdo gjë varet nga kategoria e hotelit. Ka dhe vila të cilat jepen për rreth 140 leva për natë, por aty mund të pushojnë një numër më të madh turistësh”- sqaron Darja Zariçinova.

Dhe gjatë kësaj vere bashkia mbështetet mbi turizmin e lidhur me ngjarje të ndryshme, që të mund të tërheq dhe të argëtojë miqtë e vet.

Maketi i Trojanit të vjetër në Muzeun e ArtizanatitSivjet Muzeu i Zanateve, në qendër të Trojanit, shënon jubileun e vet 60 vjeçar me një program të pasur kulturor. Më 1 dhe 2 korrik banuesit vendas dhe turistët e ardhur do të presin July morning me festën tradicionale “Rok në zemrën e malit Stara Pllanina”, kur në qendër të qytetit do të ekzekutojnë interpretues të dashur bullgar.

Foto: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

   


Më shumë nga rubrika

Planetariumi në Burgas tashmë mirëpret mysafirët kureshtarë

Banorët dhe mysafirët e Burgasit tani mund të përfitojnë nga një tjetër atraksion në qytetin bregdetar, i cili do t'i njohë me ato që po ndodhin në Kozmosin e pafund. Bëhet fjalë për planetarin e sapohapur, që ndodhet në zonën e terminalit të..

botuar më 23-05-28 11.15.PD

Shumen, nga ku fillon Bullgaria

„Këtu fillon Bullgaria - pesë gishta në një grusht hekuri. Të lidhur me traditën e lashtë, të skalitura në mars hime dhe përpjekje!” Kështu fillon himni i qytetit të Shumenit, duke kënduar fillimin epik të shtetit bullgar, i themeluar..

botuar më 23-05-21 1.10.MD

Kompleksi turistik “Shën Konstantin dhe Elena” ka 115 vjetorin

Kompleksi turistik "Shën Konstantin dhe Elena" është resorti më i vjetër bullgar në Detin e Zi. Ndodhet 10 km nga qendra e Varnës dhe kombinon në mënyrë unike privatësinë me komplekset moderne dhe një sërë shërbimesh. Kombinimi i ujit termal, detit,..

botuar më 23-05-21 10.10.PD